سینما

چرا مارول نمی‌تواند فیلم اختصاصی هالک را بسازد ؟

مارک روفالوتاکنون چهار بار در نقش بروس بنربازی کرده است (شامل حضور کوتاهش در مرد آهنی ۳)، اما هنوز که هنوز است نتوانسته در یک فیلم اختصاصی حول شخصیت هالک ایفای نقش کند، که البته بنظر می‌رسد این موضوع در آینده نقض شود. مشکل کار داستان‌پردازی آن نیست، بلکه عملی است؛ مارول نمی‌تواند یک فیلم تنها با حضور هالک بسازد.

۹ سال دردناک از زمان اکران فیلم هالک شگفت‌انگیزمی‌گذرد و علیرغم صحبت‌های جدی‌ایی که برای ساخت دنباله‌ی این فیلم یا پیرامون شخصیت دوم بروس بنر (غول سبز دوست‌داشتنی(؟!)) انجام شده است اما هیچکدام به مرحله‌ی تولید نرسیده‌اند. حتی شایعاتی که خبر از در دست تولید بودن فیلم جدید هالک هم منتشر شده بود اشتباه از آب درآمد و استودیوی مارول بارها تکرار کرده است که ساخت فیلم جدیدی با محوریت هالک در برنامه‌هایشان جایی ندارد، البته که آن‌ها دست از ساخت فیلم‌های ثور برنمی‌دارند، حتی اگر ثور: راگناروکفاجعه‌ای بیش نباشد. اما چرا مارول اینگونه کار می‌کند؟ همه چیز به قراردادهایشان وابسته است !

برای همه آشکار است که حق استفاده از شخصیت‌های کامیک در ساخت فیلم‌های مارول تأثیر بسزایی داشته است. “دردویل” (Daredevil) و در کنار آن سری مدافعان” (Defenders) که از شبکه نتفلیکس پخش می‌شود، تنها به این دلیل ساخته شده‌اند که مارول نتواست گالاکتوس (Galactus) و سیلور سورفر” (Silver Surfer) را از شبکه‌ی فاکسپس بگیرد. و البته همین تابستان بود که شاهد اکران مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه” (Spider-Man: Homecoming) ساخته شده توسط مارول و سونی بودیم. این در حالی است که مرد عنکبوتی توسط یک شرکت دیگر ساخته شده بود. اما ماجرای هالک به شکل شگفت انگیزی(!) از این هم پیچیده‌تر است.

بخوانید: شرح قسمت پایانی سریال دارک

چرا هیچ فیلم اختصاصی برای هالک ساخته نمی‌شود ؟

هالک - Hulk - هالک شگفت انگیز

علیرغم اینکه مجله های کامیک این شخصیت فروش چندانی نداشته (تولید این مجله تنها پس از انتشار ۶ نسخه لغو شد و آن هم به لطف تیم اونجرزبود) اما شکی نیست که هالک یکی از چهره‌های برجسته مارول بوده است، با تشکر از نقش کم سریال هالک شگفت‌انگیزبا حضور افرادی مثل بیل بیکسبیو لو فرینگو“. این سریال از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۲ (به همراه سه فیلم از ثور و دردویل که به دیوید بنرملحق شدند) پخش می‌شد و توانست ذهن مخاطبان را برای حضور عظیم‌تر این غول سبز آماده کند (مخصوصاً دیالوگ منو عصبانی نکن، اگه عصبانی بشم فک نکنم خوشت بیاد!”). این سریال از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا توانست مارول را در زمانی که از پرده‌ی بزرگ سینِما وحشت داشت، یاری کرده و از هالک یک ستاره بسازد.

ابتدا در سال ۱۹۹۰ بود که شرکت یونیورسالبا خریدن حق ساخت فیلم، اولین فیلم با حضور هالک را به اکران رساند. پس از ساخت این فیلم و با چرخشی عجیب، در سال ۲۰۰۳ شاهد ساخت فیلمی درباره‌ی هالک توسط کارگردان تایوانی، انگ لی، بودیم. واکنش‌های متنوع به این فیلم باعث شد تصمیم به ساخت دنباله‌ایی برای آن گرفته شد که البته در سال ۲۰۰۶ و در همان زمانی که مارول اقدام به ساخت دنیای سینمایی مارول” (MCU)‌ گرفته بود، حق ساخت آن دوباره به مارول بازگشت و پروژه‌ی ساخت دنباله آن با شکست مواجه شد. بر خلاف موارد دیگر که شرکت سازنده تمام موارد متعلق به شخصیت خود را پس می‌گیرد، هالکی که در دنیای یونیورسال رشد کرده بود، بخشی از حقوق و مزایای خود را برای یونیورسال به یادگار گذاشته است؛ ساخت هر فیلمی درباره‌ی هالک باید زیر نظر یونیورسال باشد.

هالک - Hulk - هالک شگفت انگیز

دقیقاً به همین دلیل است که اولین و تنها فیلم اختصاصی هالک به نام هالک شگفت‌انگیز” (The Incredible Hulk) که توسط دنیای سینمایی مارول ساخته شده بود، توسط یونیورسال عرضه شد. در آن زمان مارول اینترتینمنت” (Marvel Entertainment) شرکتی مستقل بود و به همین خاطر تنها وظیفه‌ی تولید فیلم را بر عهده می‌گرفتند و کار توزیع را به توزیع‌کنندگان دیگر می‌سپردند. وظیفه توزیع فیلم‌های مارول بجز هالک تا فیلم اونجرزبه طور عمده به پارامونت سپرده می‌شد؛ تا اینکه دیزنی تصمیم به خرید مارول گرفت. دیزنی پس از خرید مارول، توانست کار توزیع را هم خودش انجام دهد.

اما با این اوصاف و زیر سقف دیزنی، باز هم یونیورسال حق ساخت فیلم‌های هالک را درست دارد. با این حال که آن‌ها نمی‌توانند اقدام مفیدی با استفاده از حقوقشان انجام دهند اما اگر مارول هم بخواهد کاری انجام دهد، باید ابتدا با یونیورسال تماش بگیرد. شاید این کار در سال‌های قدیم که مارول روی پای خودش ایستاده بود آسانتر بنظر می‌رسید، اما حالا که آن‌ها تحت سلطه‌ی دیزنی قرار گرفته‌اند در صورت ساخت فیلمی از هالک مشکلی جدید پیش خواهد آمد؛ آن‌ها فیلمی را قرض می‌دهند که درآمد حاصل از آن به شرکت دیگری خواهد رسید. البته این موضوع در مورد مرد عنکبوتی نیز صادق بود اما در آنجا، سود حاصل تقریباً بطور برابر به هر دو شرکت می‌رسید؛ در مورد هالک اما تنها برنده، یونیورسال خواهد بود.

البته دیدگاه متناقضی هم به این مسأله وجود دارد؛ آخرین چیز هایی که شنیده‌ایم صحبت‌های مارک روفالو بوده است که با اشاره به یونیورسال اعلام داشته که آن‌ها با مارول درست برخورد نمی‌کنند. بنظر می‌رسد یونیورسال تنها می‌خواهد قدرت خود را در این زمینه به رخ بکشد و لغو ساخت فیلمی از هالک هدف نهایی آن‌ها نیست اما در هر حال، تمام مسأله به اینجا ختم می‌شود.

چرا مارول هنوز می‌تواند از هالک استفاده کند؟

هالک - Hulk - هالک شگفت انگیز

با همه‌ی این حرف ها، باز هم اینگونه نیست که هالک در هیچ کدام از فیلم‌های دنیای سینمایی مارول حضور نداشته باشد.بعد از اینکه مارک روفالو به عنوان بازیگر این شخصیت انتخاب شد (این تصمیم ارتباطی با یونیورسال نداشت و در‌واقع بخاطر عدم بازگشت نورتونبود)، شاهد حضور هالک در فیلم‌های اونجرز، مرد آهنی ۳، اونجرز: دوران اولترانو ثور: راگناروکبودیم و در ادامه هم او در فیلم‌های اونجرز: اینفینیتی وارو اونجرز ۴حضور خواهد داشت. این بدین خاطر است که یونیورسال تنها در فیلم‌های حق دخالت خواهد داشت که مربوط به تنها شخصیت هالک باشد و از آنجا که بروس بنر تنها بخشی از داستانی دیگر در فیلم‌های مذکور است، یونیورسال اجازه‌ی مداخله در این موارد را نخواهد داشت.

اما نباید فکر کنید بخاطر اینکه هالک به عنوان شخصیت غیر اصلی در فیلم‌ها حضور دارد، نقش او کم‌تاثیر است. طبق گفته‌ی روفالو و کوین فیگ، راگناروک آغازی بر یک سه‌گانه خواهد بود که از ابتدا تا انتهای هالک را به تصویر خواهد کشید. مارول شدیداً در حال تلاش برای دور زدن محدودیت موجود است و با توجه به واکنش‌هایی که از زمان حضور هالک در اونجرز دیده‌ایم، آن‌ها نتیجه‌ی مثبتی دریافت کرده‌اند.

پس تا بدینجای کار فهمیدیم که فیلم جدیدی مختص هالک از دنیای سینمایی مارول تولید نخواهد شد. در‌واقع نبرد اصلی بین دیزنی و یونیورسال است که در میان مارول تنها نظاره‌گر است. همانطور که در مورد مرد عنکبوتی نیز دیدیم، جای اندکی برای مذاکرات وجود دارد اما محدودیات جاری فضای کافی برای مذاکره نگذاشته‌اند.

آیا موضوع قابل تغییر است؟ بعد از ساخت فیلم بازگشت به خانه از مرد عنکبوتی، هر چیزی ممکن است. در‌واقع روفالو در اولین قرار خود، حضور در ۶ فیلم را قبول کرده بود و اگر فرض کنیم که این قرارداد تغییر نکرده است، هنوز یک فیلم باقی‌مانده است(اگر حضور کوتاه در مرد آهنی را به حساب نیاوریم)؛جمع کردن داستان با ساخت فیلمی از هالک می‌تواند پایان خوبی برای این شخصیت محبوب مارول باشد. با همه‌ی این مسائل و علاوه بر مسائل قراردادی، دلایل هنری نیز برای ساخته نشدن فیلم اختصاصی هالک وجود دارد.

بخوانید: چرا دانکرک ضعیف‌ترین کار نولان محسوب می‌شود؟

همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم، هالک محبوب‌ترین قهرمان در میان اونجرز نیست و این حقیقت در همان سال‌های ۱۹۶۰ هم صادق بود. فیلمی که توسط انگ لیساخته شده بود توانست ۲۴۵ میلیون دلار در سطح جهانی درآمد داشته باشد. در تابستان همان سال بود که فیلم ایکس من ۲توانست درآمدی ۴۰۷ میلیون دلاری داشته باشد. و البته باید گفت که سال بعد از آن، مرد عنکبوتی توانست درآمدی ۸۲۱ میلیون دلاری کسب کند. هالک شگفت‌انگیز هم پس از گذشتن یک دهه از نسخه قبلی‌اش، در مقایسه با فیلم‌های جدید تفاوت چندانی ایجاد نکرد؛ فیلم مرد آهنی توانست ۵۸۵ میلیون دلار و البته شوالیه تاریکی توانست به رقم فوق‌العاده ۱ میلیارد دلار برسد (این اتفاق زمانی افتاد که کمتر فیلمی می‌توانست به مرز یک میلیارد برسد) هیچ کدام از این دو فیلم آنقدر که باید مورد توجه قرار نگرفتند. حتی هالک شگفت‌انگیز یکی از آثار دنیای سینمایی مارول است که به بدترین شکل ممکن مورد انتقاد قرار گرفت و معمولاً در میان فیلم‌های دیگر هالک، کاملاً نادیده گرفته می‌شود.

سری فیلم‌های هالک بهترین آثار ممکن نیستند اما افتضاح هم نیستند. بخشی از این مشکل به این مسأله مرتبط است که ما می‌خواهیم غول بزرگ سبز را تنها در حاشیه‌ی یک شخصیت اصلی قرار دهیم. به همین دلیل است که موفقیت یک سریال تلویزیونی در مورد هالک می‌تواند موفقیت بیشتری برای سازندگان به ارمغان بیاورد. گفتنی است که سریال قدیمی هالک که در بالا گفته شد بروی مشکلات و احساسات بروس بنر تمرکز کرده بود که این مسائل تنها در سریال های تلویزیونی به موفقیت می‌رسد، نه در یک فیلم پر سروصدای سینمایی.

همه حرف‌هایی که در بالا زده شد نشان از دشوار بودن ساخت فیلمی پیرامون هالک می‌دهد. برای ساخت چنین فیلمی باید به مقابله با سبک فیلم‌سازی مارول برخاست و داستان را کمی شخصی‌تر از پیش دنبال کنیم. مارول نمی‌تواند فیلم هالک را بسازد اما احتمالاً اگر هم می‌توانست چنین کاری نمی‌کرد !

مرجع
ScreenRant
تگ

2
نظر شما چیست؟

avatar
2 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
2 نویسندگان نظر
مرتضیمحمد امین نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
محمد امین
مهمان
محمد امین

الان این عبارت رگناروک فاجعه ای بیش نیست رو از کدوم منبع گفتین؟ امتیاز این فیلم رو از دید راتن تومیتوز دیدین؟ خیلی هم قوی ظاهر شد. نظرات شخصی رو که نباید دخیل کرد دوست عزیز.

مرتضی
مهمان
مرتضی

من فقط هالک اریک بانا رو دوست دارم. شخصیتی که تو اون فیلم از هالک ارائه شد دوست داشتنی بود و احساس بیشتری داشت. در ضمن از لحاظ بصری رنگ هالک فوق العاده زیبا بود و اینقدر رنگ پریده و زرد نبود. بدترین هالک هم ادوارد نورتون بود چون بیشتر یه شخصیت منفی بنظر میومد تا قهرمان فیلم.

بستن
بستن