سینما و تلویزیون

بهترین تئوری ها پیرامون پایان سریال بازی تاج و تخت

اخطار: احتمال افشاسازی (اسپویل)

وقتی وارد بازی تاج و تخت شوی، یا برنده می‌شوی یا می‌میری.”

این سخن حکیمانه به ند استارکخدابیامرز گفته شد، درست کمی قبل از آنکه به اولین قربانی مهم نوشته‌های ظالمانه جرج آر.آر. مارتینتبدیل شود. همانطور که به پایان سریال بازی تاج و تخت” (Game of Thrones) و البته پایان انگیزه‌ای برای زنده ‌ماندنمان، نزدیک می‌شویم، طرفداران این سریال به گمانه‌زنی پیرامون پایانی مناسب برای این سریال باشکوه می‌پردازند.

از آنجا که سال ۲۰۱۸، سالی بدون وستروساست و عملا هیچ کار مفیدتری نیز نداریم، این شما و این هم برخی از مهمترین فرضیات، پیرامون چگونگی پایان یافتن سریال:

شاهزاده وعده داده شده:

بازی تاج و تخت - گیم آو ترونز

باوجود آنکه به پیشگویی مربوط به آزور آهای” (Azor Ahai) یا شاهزاده وعده داده شده، در کتاب پررنگ اشاره شده است و به آن به خوبی پرداخته شده، در سریال توجه و تمرکزی که لیاقتش را دارد، دریافت نمی‌کند. البته با کمی انصاف باید گفت، حتی اگر پرداخته هم می‌شد، مخاطبان سریال حسابی سرگرم عشق و عاشقی میان دنیو جانبودند.        

بخوانید:‌ چرا مارول فیلم جدید هالک را نمیسازد؟

پیشگویی آزور آهای می‌گوید که برای نجات دنیا از نابودی پیشرو (احتمالا وایت‌واکرها)، شاهزاده وعده‌ داده شده یا آزور آهای برای دومین بار در دنیای بازی تاج و تخت ظهور خواهد کرد. همانطور که میساندیاشاره کرد، آزور آهای را هم می‌توان شاهزادهترجمه کرد و هم شاهدخت“. پیشگویی می‌گوید: “این منجی، مردم را به خارج از تاریکی هدایت خواهد کرد، و در دستش شمشیری هست به نام روشنگرکه شعله‌اش هیچگاه خاموش نخواهد شد.” اما نکته درست همینجاست، این شمشیر وقتی ساخته می‌شود، که در قلب عشقش فرو برود.

جان و دنی هر دو ویژگی‌های لازم برای آزور آهای بودن را دارند و این بدان معناست که یکی از آن‌ها باید برای محقق شدن این پیش‌گویی قربانی شود. با توجه به شناختی که از مارتین داریم مردن یکی از آن‌ها امری طبیعی خواهد بود، اما کدام یک؟

برن استارک، پادشاه شباست:
بازی تاج و تخت - گیم آو ترونز

در یک فرضیه جالب، یکی از طرفداران سریال ادعا می‌کند برنِ فلجتمام این مدت پادشاه شببوده است. فرضیه‌ای که کمی به داستان‌های پلیسی‌ای که قاتل را تا آخرین لحظات معرفی نمی‌کنند، شباهت دارد.

برن با استفاده از قدرت سفر در زمان در رویا، و قدرت به دست گرفتن اختیار افراد (خدا هودوررا رحمت کند!) سعی کرد تا وایت‌واکرها را از وستروس دور کند، اما شکست خورد و آن‌ها را به زمان حال آورد. این کاربر Reddit در ادامه می‌نویسد: “برن باور دارد که می‌تواند تاریخ را عوض کند، از این‌رو تصمیم گرفت تا بارها به گذشته رفته و جلوی پادشاه شبرا بگیرد، اما هربار شکست می‌خورد، و همانطور که به او اخطار داده شده بود، با دخالت در سیر زمان، در نهایت خود او به پادشاه شب تبدیل شد.”

وایت‌واکرها از خوب‌های بازی تاج و تخت هستند:

بازی تاج و تخت - گیم آو ترونز

همواره سعی شده تا ما باور کنیم وایت‌واکرها هیولاهایی تشنه به خون، قاتل و به دنبال نابودی بشریت هستند. اما اگر آن‌ها در واقع قهرمانان داستان باشند چی؟

با وجود آنکه روش آن‌ها کمی خشن است، اما این فرضیه احمقانه می‌تواند تا حدودی درست باشد. نوشته‌های مارتین آنقدرها در مورد خوب در مقابل بد نیست، بلکه بیشتر به بخش‌هایی از اخلاقیات می‌پردازد که به راحتی نمی‌توان تعیین کرد خوب هستند یا بد.

این فرضیه می‌گوید: “در میان تمامی گرو‌ه‌های رقیب در بازی تاج و تخت، وایت‌واکرها همواره خشن‌ترین بوده‌اند، اما روششان همیشه بهترین و موثرترین بوده و زندگی بسیار بسیار بهتری برای مردمشان رقم زده‌اند؛ به‌گونه‌ای که هیچکس در وستروس یا اسوس نتوانسته در این کار حتی رقیبشان محسوب شود.”

همچنین این فرضیه ادعا می‌کند که آن‌ها ارزش زیادی برای جان انسان‌ها قائل‌اند و همانطوری که دیدیم یکی از فرزندان کراستر را که در سرما رها شده بود نجات داده و با خود بردند. آن‌ها موهبت زندگی ابدی را اعطا می‌کنند، موهبتی که می‌خواهند آن را با تمام وستروس شریک شوند.

بله، کمی احمقانه است. اما اگر فقط یک درس از بازی تاج و تختآموخته باشیم، آن این است که هرچیزی ممکن است“.

دنیاز ابتدا محکوم به شکست بود:

بازی تاج و تخت - گیم آو ترونز

رویاهای عجیب دنی را هنگامی که در فصل دو به خانه نامیرایانسفر کرده بود، یادتان هست؟ یکی از طرفداران سریال ادعا می‌کند آن رویاها پیشبینی آینده بوده‌اند و دنی همواره مقدر به مرگ بوده است.

در یکی از این رویاها، او در ویرانه‌ای یخ‌زده از تالار فرمانروایی در بارانداز پادشاهقدم می‌زند. او به نزدیک تخت فرانروایی می‌رسد اما تصمیم می‌گیرد از دری به که دیوارمی‌رود عبور کند. پس از آنکه از طوفانی سرد که عموما به همراه وایت‌واکرها می‌آید، عبور می‌کند، به یک چادر دوتراکیمی‌رسد، جایی که دروگوو پسر متولد نشده‌اش منتظر او هستند.

مطابق این فرضیه، این رویا می‌تواند نماد مرگی که در پایان نبرد بزرگدر انتظار اوست، باشد.

جیمی، سرسیرا خواهد کشت:

بازی تاج و تخت - گیم آو ترونز

آیا تاریخ قرار است تکرار شده و جیمیِ قاتلِ پادشاهقرار است مجددا لقبش را کسب کرده و خواهرش را بکشد؟ شاید، حداقل با توجه به پیشگویی یکی از طرفداران سریال.

در کتاب، هنگامی که جادوگر دیوانه، مگی قورباغه، مرگ فرزندان سرسیرا پیشبینی کرد، پیشبینی دیگر نیز داشت؛ ولنکار” (valonqar) به معنای برادر کوچکتر، کسی که درنهایت سرسی را خواهد کشت.

تاکنون تمام پیشگویی‌ها محقق شده‌اند، از اینرو غیرمعقول نخواهد بود که سرسی توسط جیمی یا تریونکشته شود. درحالی که سرسی همواره فکر می‌کند، این تریون است که او را خواهد کشت، از آنجا که جیمی دقایقی پس از او متولد شده است، می‌توان به او نیز مشکوک بود.

جیمیپس از کشتن سرسیخواهد مرد:

بازی تاج و تخت - گیم آو ترونز

جیمی و سرسی هردو بارها گفته‌اند که همانطور که باهم و در کنار هم وارد این دنیا شده‌اند، آن‌را نیز با یکدیگر ترک خواهند کرد. هرچند که دیدن مرگ جیمی، آن‌هم پس از آنکه به راه درست آمده، بسیار ناراحت کننده است.

آریااز چهره جیمیبرای کشتن سرسیاستفاده خواهد کرد:

بازی تاج و تخت - گیم آو ترونز

این فرضیه، پیشگویی ولانکاررا کمی فراتر خواهد برد، چرا که برخی معتقدند آریادر سفر به بارانداز پادشاه، پس از کشتن جیمی لنیستر، از صورت او ماسکی درست کرده و پس از پوشیدن آن سرسی را می‌کشد. به هرحال او قبلا قول داده بود که تا آخرین لنیستر، همه را بکشد.

آریابه وسیله سوزنکشته می‌شود:

بازی تاج و تخت - گیم آو ترونز

طرفداران سریال بازی تاج و تخت معتقدند در صحنه‌ای در کتاب اول، مرگ آریا استارک پیشگویی می‌شود.

هنگامی که جان سربه‌سر آریا گذاشته بود و درس‌های خیاطی او را مسخره می‌کرد، گفت: “وقتی گرمای بهار از راه برسد، جسد تو را با سوزنی میان انگشتان یخ‌زده‌ات پیدا خواهند کرد.”

اکنون که آریا شمشیری به نام سوزن” (Needle) دارد و زمستان به وستروس رسیده، طرفداران سریال وحشت‌زده شده‌اند.

آریا همچنین اغلب با خاله‌اش مقایسه می‌شود، چرا که هردو زیبا هستند، هردو خیره‌سر هستند و درنهایت، هردو جوان مرگ می‌شوند.

بخوانید:‌بازیگرانی خوبی که بخاطر فیلم های بد خراب شدند !

برانتغییر موضع خواهد داد:

بازی تاج و تخت - گیم آو ترونز

براناز اهالی آب‌های سیاهو شمشیرزن محبوب، از طرف تریون پیشنهادی برای تغییر موضع به ازای پاداش دو برابر دریافت کرد. و خب چرا نباید چنین کاری بکند؟ هنگامی که لنیسترها هرکدام در نقطه‌ای از وستروس مشغول بودند، او قهرمان جنگ در مقابل دنی و دوتراکی‌ها بود.

بران اکنون از جیمی و سرسی یک قلعه طلب دارد، که بدین معناست که تریون باید به او دو قلعه به عنوان پاداش بدهد. اگر همه چیز خوب پیش برود، بران می‌تواند افتخار این را پیدا کند که مالک جدید قلعه دوقلو” (The Twins) شود.

ند استارکهنوز زنده است:

بازی تاج و تخت - گیم آو ترونز

تصورش را بکنید، این فرضیه کمی غیرمعقول است (شاید هم بیشتر از کمی!)، اما اینکه شان بین” (Sean Bean) به سریال بازگردد، حقیقتا عالی‌ است.

اولین بار این فرضیه عجیب در سال ۲۰۱۳ مطرح شد و اینطور به نظر میرسد که مجددا راهش را به ذهن‌ها باز کرده است. برخی معتقدند وریسدر فصل اول تلاش کرد ند استارکرا نجات دهد و برای اینکار با فراری دادن او از زندان، او را با مردی بدون چهرهعوض کرده است، شاید این مرد جاکن هقارو شاید هم استاد آریا، سیریو فورلباشد.

این فرضیه به خوبی توضیح می‌دهد که چرا سانساسری که جافریبه او نشان داد را شبیه سر پدرش نمی‌دانست و یا چرا کیتلینگفت جسدی که به او نشان دادند، جسد همسرش نیست.

مرجع
HeraldSun
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن