اخبار سینمایی

آیا “توطئه آمیز: آخرین کلید”، آخرین فیلم سری Insidious است؟

هشدار: این متن حاوی اسپویلر هایی از فیلم “توطئه آمیز:  آخرین کلید” (Insidious: The Last Key) می‌باشد.

بدون هیچ مقدمه‌ای، ارواحی که متعلق به گذشته بودند به ارواح حال حاضر تبدیل شده‌اند. همین جمله مختصر، نیروی محرکه فیلم جدید توطئه آمیز: آخرین کلیداست که به تازگی در سینِماها اکران شده است. علیرغم اینکه این فیلم جدید چهارمین فیلم در سری فیلم‌های ترسناک و محبوب Insidious است اما داستان آن مربوط به دنیای قبل‌تر از سه قسمت دیگر است و به گذشته‌ی قهرمان دیوانه داستان، الیس رینیر، می‌پردازد. با توجه به فیلم‌های قبلی توطئه آمیز و آنچه از این سری انتظار می‌رود، شاید بعضی تماشاگران در همان ابتدا با ناامیدی سالن را ترک کنند اما این فیلم در ادامه با ساختن دنیایی تازه و اضافه کردن یک شخصیت جدید که می‌تواند تأثیر دائمی در روند داستان داشته باشد، کمبود های ابتدایی خود را جبران می‌کند.

“Insidious: The Last Key” که به کارگردانی آدام رابیتل” (کارگردان فیلم ترسناک ربودن دبورا لوگان“) و نویسندگی لِی وانلساخته شده است، دقیقاً به دنیای قبل از اولین فیلم سری توطئه آمیز (Insidious محصول سال ۲۰۱۰) می‌پردازد. حقیقت این است که سازندگان فیلم‌های توطئه آمیز هیچ‌گاه نقشه بزرگی برای این فیلم نکشیده بودند و به همین دلیل در این ۸ سال که از اکران اولین فیلم آن می‌گذرد از پرداختن به شخصیت الیسامتناع می‌شد. در‌واقع بیشتر چیزهایی که بعد از اولین فیلم در نسخه‌های بعد دیده می‌شد با استفاده از مهندسی معکوس بهم تنیده شدند. وانل اخیراً در مصاحبه‌ای با سایت DenOfGeek گفت:”هر قسمت را با چسب به انتهای قسمت قبلی خود می‌چسباندیم؛ درست به مانند بازی تتریس. انگار درون یک جعبه کار می‌کنید. یک سری شخصیت‌های مشخص و تعیین شده دارید. مخاطبین از شما انتظاراتی دارند. شما به کمک خلاقیت خود باید حداقل انتظارات طرفداران را برآورده کنید. سختی کار وقتی نمایان می‌شود که شما می‌خواهید در این جعبه کوچک، خلاقیت خود را بروز دهید.”

در جدیدترین فیلم توطئه آمیز ،الیس (با بازی فوق‌العاده لین شای“) برای حل کردن مشکل جن‌زدگی مستاجرشان به خانه کودکی‌اش در شهر فایو کیزایالت نیو مکزیکوبرمی‌گردد. با دیدن صحنه‌هایی از زمان حاضر و سال ۱۹۵۳، دلیل ترس الیس از مکان های شلوغ که در فیلم سوم باعث ضعف‌هایی در او شد و البته چگونگی کشف قدرت‌های عجیب او را می‌فهمیم. “شایاخیراً در مصاحبه‌ای با Vulture گفت:”من همیشه تصور می‌کردم که الیس تک فرزند خانواده است و اوقات طولانی‌ایی را تنها می‌گذراند و این دلیل آمدن مهمان‌های نامترقبه برای او بوده است. اما همانطور که همه‌مان می‌دانیم، لِیپس‌زمینه‌ای کاملاً متفاوت از چیزی که من فکر می‌کردم ساخت که در نهایت بسیار بهتر از ایده من بود. شما با دیدن شخصیتی که الیس کم کم به آن تبدیل می‌شود (زنی بسیار قوی و باصلابت)، متوجه می‌شوید که حتی با داشتن گذشته‌ای تلخ و ناگوار می‌توانید خود را بالا کشیده و به انسانی مفید تبدیل شوید. خود داستان بسیار غم‌انگیز و ناراحت‌کننده است اما پیام واقعاً زیبایی در خود نهفته دارد.”

فیلم توطئه آمیز: آخرین کلید - Insidious: The last key - لین شای

این گفته‌ها حقیقت دارد و دیدن عذاب هایی که او برای هر کارش متحمل می‌شود و مسائلی که روزانه در کارش با آن‌ها روبرو می‌شود، باعث می‌شود شما بیشتر از قبل قدر رفتار های قهرمانانه الیس را بدانید. الیس یک برادر ترسو دارد که همیشه از ارواحی که نمی‌بینید، هراس داشته و پدری دارد که همیشه مراقب اوست و با قوانین سخت‌گیرانه‌اش،‌ خلق او را تنگ کرده است. او به محض اینکه به سن مدرسه می‌رسد، شروع به ارتباط برقرار کردن با ارواح کرده و درهایی را باز می‌کند که بهتر است بسته بمانند. اوضاع برای الیسِ همیشه در دردسر به سختی دنبال می‌شود ولی قرار نیست چیزی بهتر شود؛ وقتی که به طور اتفاقی به یک روح شیطانی به نام کی فیسکه باعث مرگ مادرش می‌شود کمک می‌کند، اوضاع بدتر از همیشه می‌شود ! از نگاه پدر الیس، قدرت‌های عجیب و غریب الیس، خانواده آن‌ها را به نابودی خواهد کشاند. برای خود الیس نیز از همان بچگی، این توانایی‌ها زخمی عمیق در روح او جای گذاشته‌اند. این آغاز الیس بیچاره قصه بود اما او به کمک دوستانش، اسپکزو تاکر، مسیر خود را به سوی خوشبختی طی کرده و با پیدا کرده گذشته، مسیر خود در زندگی حال حاضرش را پیدا می‌کند.

اگر کمی دقت کنید متوجه می‌شوید که رابیتل در بیشتر مواقع فیلم به سراغ چیزهایی می‌رود که شما در کودکی از آن‌ها هراس داشته‌اید: کمد و زیرزمین های تاریک، وسایل عتیقه، کف اتاقی که صدا می‌دهد و درهایی که خودشان باز و بسته می‌شوند. ترفند هایی که برای ترساندن مخاطب در نظرگرفته شده است کاملاً مطابق با یک فیلم از سری توطئه آمیزاست اما بیشتر بخش‌های مربوط به شکار ارواح، کاملاً قابل‌ پیش‌بینی و آشنا به‌نظر می‌رسند. شاید طرفداران قدیمی سری Insidious از حقه‌ای مثل روحی که پشت سر شما مخفی شده، خسته شده باشند و حتی از دیدن داستان‌های عاشقانه جانبی با اسپکزو تاکرشکایت کنند. اما نکته ناراحت‌کننده اصلی اینجاست: همه در انتها از خود می‌پرسند چرا برای دیدن کی فیسکه در نهایت حضور مختصری هم داشت باید این همه صبر می‌کردند. اما از آنطرف، نقاط قوت فیلم را تماماً باید بخاطر حضور شایدانست، او دوباره شخصیتی قوی به نام الیس می‌سازد و حتی دیالوگ‌های ضعیفی که برایش در نظر گرفته شده را به زیبایی هرچه تمام‌تر ادا می‌کند: “من از این خانه خاطره ندارم، زخم دارم“.

فیلم توطئه آمیز: آخرین کلید - Insidious: The last key - لین شای

وقتی که الیس بدن خود را ترک می‌کند به یاد دنیای فراتر” (The Further) در فیلم دوم از سری توطئه آمیز (Insidious: Chapter 2) میافتیم که در آن، زمان آنگونه که ما آشنا هستیم کار نمی‌کند. او در اتاقی را باز کرده و پسری با کلاه قرمز را می‌بیند که از نردبان به اتاق زیرشیروانی می‌رود. این اتفاقات ارتباط مستقیمی با قسمت اول این سری دارد. انتهای این بخش نیز پس از اینکه الیس با صدای تلفنی از لورین لمبرتاز خواب بیدار می‌شود، با یک علامت تعجب بزرگ به پایان می‌رسد. الیس جمله مشتری خود را برایش به پایان می‌رساند؛ او می‌داند که پس از حضور شیطان لب سرخ، خانواده دالتون هادر خطر هستند. چرخه زمانی فیلم که به شکل زیبایی به هم پیوسته شده است می‌گوید که پایان سری توطئه آمیز فرا رسیده است. (بیاد بیاورید که قهرمان داستان، الیس، در آخر قسمت اول فیلم می‌میرد !). اما زیبایی داستان در اینجا نهفته است: دنیای فراتری که در فیلم جدید مشاهده کردیم، جا برای داستان‌های جدید و قسمت‌های جدید را به خوبی باز می‌کند !

بخوانید: نقد و بررسی فیلم Out of Furnace

در پایان قسمت دوم می‌بینیم که اسپکز و تاکر در خانه‌ای به یک تماس تلفنی پاسخ می‌دهند. بدون آگاهی آنها، روح الیس هم در کنار آن‌ها حضور دارد. اگر سازندگان از خلاقیت کافی برخوردار باشند می‌توانند دقیقاً از همین نقطه شروع کرده و فیلم جدیدی بسازند‌! ( ما تنها دیدیم که الیس مرده است، اما این بدین معنی نیست که روح او نمی‌تواند تأثیری در دنیا داشته باشد. حداقل او می‌تواند در دنیای فراترو به کمک یک مسافر عرفانی که زنده باشد، دوباره کار خود را از پیش بگیرد. در دور اولی که وانل توطئه آمیز را تولید می‌کرد، قدرت‌های ماورایی به الیس سپرده شده و او تمام فیلم را تحت کنترل خود داشت. اما در توطئه آمیز: آخرین کلید، این توانایی‌ها به ایموجن رینیر” (با بازی کتلین جرارد)، خواهرزاده عجیب و غریب الیس که او هم توانایی سفرهای روحانی را دارد، سپرده شده است. تقریباً در اواخر فیلم تلاش‌های او را برای کشف توانایی هایش به منظور شکست دادن کی فیسمی‌بینیم. او هم به مانند عمه‌اش، شخصیتی پیچیده و البته با تمایلات قهرمانانه است. حالا نوبت اسپکز و تاکر رسیده تا همراه خود را انتخاب کنند: الیس؟ ایموجن؟ هر دو؟ آیا این پرسش به معنای ساخت فیلم دیگری از این سری خواهد بود ؟!

فیلم توطئه آمیز: آخرین کلید - Insidious: The last key - لین شای

شای در این رابطه گفته است که وانل را تا هر جایی که بخواهد برود، دنبال خواهد کرد؛ حتی اگر مسیرشان دوباره به Insidious بیافتد ! اما در حقیقت، ساخت دنباله‌آی دیگر برای سری توطئه آمیز بستگی به موفقیت این فیلم در گیشه سینِما دارد. در‌واقع استودیو های فیلمسازی فروش بیشتر یک فیلم را به معنای موافقت طرفداران با ساخت فیلمی جدید با داستانی جدید می‌بینند. اخیراً رابیتل در مصاحبه‌ای با هالیوود لایفدرباره این فیلم گفت:”می‌دانم که وانل درباره‌ی ادامه راه سری Insidious چه نقشه‌ای در سر دارد اما شما برای موفقیت دنباله‌ی یک فیلم، باید تلاشی مضاعف و البته دلیلی قانع‌کننده داشته باشید.”

با این اوصاف باید گفت که تنها باحال بودنهمکاری ایموجن با عمه‌اش دلیل بر ساخت دنباله‌ای پرهزینه نخواهد بود. وانل به Den of Geek گفت:”اگر به سریال های تلویزیونی نگاه کنید متوجه می‌شوید که با وجود فاصله چند ساله میان فصل های متوالی، تماشاگران بخاطر داستان فیلم به سمت ‌آنها برنمی‌گردند، بلکه آن‌ها به سمت شخصیت‌های محبوبشان می‌دوند. مثلاً همه می‌خواهند بدانند تونی سوپرانو (در سریال سوپرانو ها) چه نقشه جدیدی در سرش دارد. با این حال بنظر می‌رسد که تلویزیون‌ها با سریال‌هایشان موفقیت بیشتری نسبت به فیلم‌ها در ساخت شخصیت‌هایشان داشته‌اند.” خبر خوب این است که اگرچه توطئه آمیز: آخرین کلیدموفق چندانی در زمینه ترساندن مخاطب بدست نیاورد اما اهداف این فیلم کاملاً منطقی و قابل ستایش هستند. فیلمسازان با برملا کردن اسراری از دنیای فراترَ، گسترش دادن شخصیت‌ها و اضافه کردن یک رینیرجدید به داستان، آینده این سری را جذاب‌تر از پیش جلوه دادند.

مرجع
thrillist
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن