اخبار سینمایی

کریستوفر نولان: “هیث لجر در نقش جوکر، ترسناک بود !”

در دهمین سالگرد فوت هیث لجر ، بازیگر نقش جوکر در فیلم شوالیه تاریکی” (The Dark Knight)، کریستوفر نولان سخنانی درباره این بازیگر بیان کرده است. هیث لجر در تاریخ ۲۲ ژانویه سال ۲۰۰۸ بر اثر ترکیب مرگ‌آور دارو های قانونی مرد. مرگ غیرمنتظره‌ی او تمام اهالی سینما، مخصوصاً کسانی که در فیلم نولان از استودیوی DC، در کنار او بودند و همچنین طرفدارانش در سراسر دنیا را شوکه کرد. اگرچه فیلم بتمن در سایه خبر مرگ او قرار گرفت اما در نهایت، این اتفاق باعث بالا رفتن فروش این فیلم در گیشه سینِما شد.

فیلم شوالیه تاریکی، چه در نزد منتقدین و چه از نظر مردم، با موفقیت بی‌نظیری همراه بود. این اثر به اولین فیلمی در ژانر ابرقهرمانی (Superhero) تبدیل شد که توانست از مرز فروش ۱ میلیارد دلار در گیشه های سینِما دنیا، عبور کند که البته یکی از دلایل اصلی فروش بالای فیلم این است که شوالیه تاریکی اولین فیلم ساخته شده با دوربین های آیمکس (IMAX) است. در حقیقت غیر از مرد آهنی ۳” (محصول سال ۲۰۱۳)، فیلم‌های شوالیه تاریکیو شوالیه تاریکی برمی‌خیزد” (The Dark Knight Rises) تنها فیلم‌های ژانر ابرقهرمانی با محوریت یک شخصیت هستند که توانسته‌اند مرز فروش ۱ میلیارد دلار را رد کنند. اما موفقیت‌های این فیلم به همینجا ختم نمی‌شود؛ این فیلم توانست نامزد ۸ بخش در اسکار همان سال شود. اما حالا و پس از گذشت ۱۰ سال، کریستوفر نولان، کارگردان آثار بتمن، نظر خود را درباره شوالیه تاریکیمی‌گوید.

هیث لجر - بتمن - جوکر - JOKER -BATMAN - heath ledger - نولان

نولان در مصاحبه‌ای با BBC Radio 1 که در روز دهمین سالگرد مرگ هیث لجر منتشر شد، نگاهی مختصر به عمل‌کرد فوق‌العاده هیث لجر در نقش جوکر انداخته است. نولان با تعریف از تعهدات او بر روی صحنه اینگونه گفت:”او به شیوه‌های مختلف به من می‌گفت که چه می‌خواهد بکند. سپس درباره آن حرف می‌زدیم و من سعی می‌کردم نقش تماشاگر او را ایفا کرده و به نوعی او را درگیر کنم. اما نقطه قوت بزرگ او، غیرقابل پیش‌بینی بودنش بود؛ هیث لجر علاقه‌ی زیادی به مخفی کردن حقه‌هایش داشت. برای مثال او نه یکباره، بلکه بطور تدریجی أن صدارا ایجاد کرد، مثلا: ‘جوکر اینجاست !’

بخوانید: زن شگفت‌انگیز در یک قدمی بتمن !

او را می‌دیدیم که با آن آرایش و لباس‌های عجیبش، شخصیت خود را می‌پوشید و من نیز باید جزئی از این فرایند خلاقانه می‌بودم که البته بسیار برایم جالب بود. روی صحنه هم همیشه صحنه‌هایی مثل دست زدن‌ها و تغییر صداهای خیره‌کننده او را شاهد بودیم. صدای او کاملاً غیرقابل پیش‌بینی بود. او نوعی نواک عجیب و مخصوص خودش را ساخته بود و از آن پس بازیگران زیادی را دیده‌ام که سعی کردند این کار او را تقلید کنند. هیچ‌گاه نمی‌توانستیم حدس بزنیم صدای او زیر خواهد شد یا بم. هیچ یک از حرکات او را نمی‌توانستید حدس بزنید و همین مسأله او را ترسناک جلوه می‌داد.”

در مراسم آکادمی سال ۲۰۰۹، بازی فوق‌العاده هیث لجر در نقش جوکر برای او نامزدی بهترین بازیگر مکمل و در نهایت بردن آن را به ارمغان آورد. این اولین بار ( و هنوز هم تنها مرتبه) بود که بازیگر یک فیلم در ژانر ابرقهرمانی توانست در زمینه بازیگری، جایزه اسکار ببرد. هالیوودی‌ها بارها سعی کرده‌اند که عمل‌کرد او را تقلید کنند و نولان نیز از اهمیت بازی او در صنعت فیلم می‌گوید:”من بسیار مفتخر هستم که با این بازیگر بزرگ همکاری کرده و در میراث او مؤثر بوده‌ام. او یک انسان فوق‌العاده و یک بازیگر فوق‌العاده بود. او برای خانواده و اطرافیانش، همانند تاریخچه سینما، بسیار باارزش بود. او به شیوه‌های مختلف به سینِما کمک کرد و من از دخیل بودن در این امر بسیار به خودم افتخار می‌کنم.”

شوالیه تاریکیو سه‌گانه بتمنی که کریستوفر نولان آن‌ها را خلق کرد به عنوان نقطه عطف فیلم‌های ابرقهرمانی محسوب می‌شوند و حتی با‌گذشت ۱۰ سال از شروع آن‌ها، هنوز می‌توان تأثیر آن‌ها را بر روی بیشتر آثار سینمایی، مخصوصاً فیلم‌های ابرقهرمانی که تعداد آن‌ها از آن زمان به شدت افزایش یافته‌اند، مشاهده کرد.

بخوانید: کریس همسورث از ادامه راهش با ثور می‌گوید

مرجع
ScreenRant
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن