نقد سریال

۵ دلیل افت سریال “تئوری بیگ بنگ” (Big Bang Theory)

بعد از گذشت نزدیک به یک دهه از تولید سریال شبکه‌ی CBS، تئوری بیگ بنگ ،این برنامه را در زمره‌ی محبوبترین سریال‌های در حال پخش می‌دانند. ولی پس از به روی آنتن رفتن چند فصل آخر این سریال، کم شدن محبوبیت تئوری بیگ بنگ، کاملا مشهود است به طوری که امتیاز این سریال در سایت IMDB تا قبل از فصل هشتم، ۸٫۹ بوده در حالیکه پس از گذشت تنها سه فصل، امتیاز سریال به ۸٫۳ نزول پیدا کرده است و به نظر هر هفته تعداد طرفداران همیشگی و پروپاقرص سریال (که غالبا بازه‌ی سنی ۱۸ تا ۴۹ سال را دربر میگیرد) کم و کمتر می‌شود و افراد کمی به دنبال آن هستند که بدانند در طول هفته‌ایی که گذشت چه بر سر شلدون، لئونارد، پنی، هاوارد، راج، برندت و ایمی گذشته است. پس حال باید به این سوال پاسخ داد که چرا تئوری بیگ بنگ، دیگر آن سریال قدرتمند و محبوب همیشگی نیست؟

۱ – تحت تاثیر قرار گرفتن سریال شلدون جوان

Big Bang Theory - بیگ بنگ تئوری

همانطور که سریال Cheers سریال Frasier را به وجود آورد و سریال Buffy سریال Angle را، بینگ بنگ تئوری هم، زمینه ساز ساخت سریال شلدون جوان بوده است. سریالی که شلدون ۹ ساله‌ایی را به تصویر می‌کشد که قصد دارد وارد دبیرستان شود. کودک نابغه و تکی که در بین هم سن و سال‌های خودش یگانه است و در شهر کوچکی به همراه خانواده اش زندگی میکند.

“شلدون جوان”، دومین سریال جدید و پربازدید ۱۸-۲۰۱۷ ( بعد از “Good Doctor“) و بعد از بیگ بنگ، دومین سریال پرمخاطب همان سال لقب گرفته است. فصل اول “شلدون جوان” به نسبت فصل اول بیگ بنگ، از دید مخاطبین و منتقدان بسیار قدرتمندتر بوده و همچنین در سایت متاکریتیک (Metacritic) ، امتیاز “شلودن جوان” به نسبت سریال اصلی بالاتر بوده است (۶۴ به ۵۷). از آن‌جایی که در هر دو سریال شلدون محوریت اصلی داستان را برعهده دارد، به نظر شلدون کوپر در مقابل با شلدون جوان، قافیه را باخته است.


۲ – تئوری بیگ بنگ ادامه روی سریال‌های کمدی قدیمی است

Big Bang Theory - بیگ بنگ تئوری

تا اوایل سال ۲۰۰۰، اغلب سریال‌های سیت‌کام کمدی (کمدی موقعیت یا سیت‌کام گونه‌ای از کمدی است که در آن شخصیت‌های فیلم یا سریال در مکان‌های عادی مانند محل کار یا خانه حضور دارند و فعالیت‌های روزانه آن‌ها با حرکات یا دیالوگ‌های طنز انجام می‌شود. هنگام گفتن هر نکتهٔ طنزآمیز، معمولاً صدای خنده استودیویی پخش می‌شود )، فرمت ساخت یکسانی داشتند؛ فیلمبرداری با سه دوربین مختلف در مقابل حاضرین در استودیو همانند سریال Friends و Frasier. ظهور سریال‌های کمدی‌ایی همانند Curb your Enthusiasm، Office، ۳۰ Rock، Modern Family و Parks and Recreation توانستند این فرمت قدیمی را دستخوش تغییر کنند و دیدن سریال‌های کمدی را جذابتر و شباهت آنها را به فیلم‌ها بیشتر کنند. در حالیکه بیگ بنگ یکی از آن آخرین سریال‌هایی است که صدای خنده‌ی حاضرین به صورت زنده در هنگام فیلمبرداری ذخیره می‌شود.

با ما بخوانید: نقد و بررسی بلک میرور (Black Mirror)

به علاوه، تنها تعداد انگشت شماری از این گونه سریال‌ها (سیتکام) ماندگار خواهند ماند. تئوری بیگ بنگ با دکور ساختگی و مصنوعی خود در کنار خنده‌ی گاها حوصله سربر حضار، بیشتر و بیشتر از واقعیت فاصله می‌گیرد. در حالی که سریال‌های کمدی روی بورس این روزها همانند Master on None  و Atlanta سعی بر بیشتر کردن شباهت‌های خود با دنیای واقعی دارند. حتی گفتنی است که سریال “شلدون جوان” هم از فرمت سنتی سریال‌های کمدی سیتکام فاصله گرفته است.


۳ – بینگ بنگ تئوری دیگر آن سریال سابق نیست

Big Bang Theory - بیگ بنگ تئوری

 

به جرئت می‌توان گفت، دوران طلایی بینگ بنگ تئوری گذشته است. محوریت اصلی فصل‌های ابتدایی سریال بر روی دو هم خانه‌ی سریال (شلدون و لئونارد) قرار داشت. داستان سریال عمدتا درباره‌ی جروبحث‌های این دو بود که در بین این دعواهای همیشگی ناگهان پنی وارد خانه می‌شد و به نحوی به دعوای این دو خاتمه میداد (چرا که با ورود او، لئونارد همه چیز را فراموش می‌کرد و محو پنی می‌شد و یا خودش را قاطی جر و بحث آنها می‌کرد.) هاوارد و راج هم اکثر وقتشان را در خانه‌ی شلدون و لئونارد با بازی کردن ویدیو گیم و غذا خوردن می‌گذراندند. در این بین هم می‌توان به جک‌های غالبا بیمزه و علمی و علاقه‌ی شدیدی که این ۴ دانشمند به کامیک بوک‌ها و جنگ ستارگان داشتند اشاره کرد که پنی به هیچ کدام از اینها علاقه‌ایی نداشت و این تضاد علایق گاها باعث خنده دارتر شدن سریال می‌شد .

ولی، هم شخصیت‌ها و هم داستان‌هایشان دستخوش تغییر شدند. لئونارد و پنی با هم ازدواج کردند، هاوارد هم ازدواج کرده و حالا دارای دو فرزند است و راج هم دیگر اطراف زن ها خجالتی نیست و می‌تواند با آنها صحبت کند. چه خوب یا چه بد، هسته‌ی اصلی سریال دچار تغییرات فراوانی شده و حالا این سریال دیگر آن سریال همیشگی نیست، که همین دلایل سبب شده است تا سریال بسیاری از طرفداران خود را از دست بدهد.


۴ – مشکل در پخش سریال

Big Bang Theory - بیگ بنگ تئوری

از یک دهه پیش که اولین قسمت سریال به روی انتن شبکه‌ی CBS رفته است، سریال دیدن به شیوه‌ی معمول که باید پای تلویزیون نشت، تغییر کرده است. یک دهه پیش اگر می‌خواستید سریالی را تماشا کنید، باید در زمان های از پیش مشخص شده تلویزیون خود را روشن کرده یا با دستگاه های ضبط دیجیتالی آن را ضبط می‌کردید. ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی، مخاطبین دوست دارند هر قسمتی از هر سریالی را در هر زمانی که می‌خواهند بتوانند مشاهده کنند. بسیاری از شبکه ‌ها و کمپانی‌های سریال سازی ( مثل ABC، FOX، NBC) چند ساعت بعد  از پخش سریال، همان قسمت را در سایت‌های اینترنتی (همانند سایت Hulu) قرار می‌دهند تا مخاطبین به راحتی بتوانند سریال‌های مورد علاقه شان را دنبال کنند.

دراین میان CBS تنها سریال‌های ساخته‌ی خودش را در سایت CBS قرار می‌دهد و با استفاده از سیستم پرداخت اینترنتی، مخاطبین می‌توانند سریالها را دنبال کنند. CBS با این سیاستی که در پیش گرفته کار را برای مخاطبین خودش دشوار و دشوارتر می‌کند که همین ممکن است سبب شود تا مخاطبین به شبکه‌های دیگر روی بیاورند و CBS در این فضای شدید رقابتی قافیه را ببازد.

میانگین تعداد بازدیدهای هفتگی سریال در فصل جاری به ۱۸ میلیون نفر رسیده است، در حالیکه در سال قبل این عدد ۱۹ و در سال قبلتر از آن ۲۰ میلیون بوده است. در سال‌های اخیر با بیشتر شدن تعداد شبکه‌های کابلی و اینترنتی، هر روزه بر تعداد سریال‌ها افزوده می‌شود، که همین گستردگی ممکن است باعث شود تا سریال‌های قدیمی‌ایی همانند بیگ بنگ نتوانند خود را با این تغییرات وقف دهند چرا که لازم است تا تغییراتی اساسی‌ایی بر روی سریال اعمال شود که باعث خارج شدن از فرم نرمال خود می‌شود که این به مذاق مخاطبین خوش نمی‌آید.


۵ – تغییر زمانبندی پخش تلویزیونی CBS

Big Bang Theory - بیگ بنگ تئوری

با گذشت ۱۰ فصل از شروع تئوری بیگ بنگ، این سریال هنوز هم پرچمدار اصلی شبکه‌ی CBS می‌باشد. با این وجود در سال پیش، CBS زمان پخش سریال را بدلیل همزمانی با فوتبال آمریکایی، چندین مرتبه تغییر داد. بیگ بنگ که در ۱۰ سال گذشته در پنج شنبه شب‌ها به روی آنتن می‌رفت، به زمان دیگری موکول شد. البته پس از پایان یافتن تورنومنت، حق پخش فوتبال به جای CBS به NBC واگذار شد و زمان پخش سریال هم به روال عادی‌اش بازگشت. ولی بدون شک این رفتار شبکه باعث عصبانیت و سردرگمی طرفداران بینگ بنگ تئوری شده است.


و اما زمان در حال گذر است …

Big Bang Theory - بیگ بنگ تئوری

در هنگام نوشتن این مطلب، ۱۱ فصل (بیش از ۲۰۰ قسمت) از پخش سریال تئوری بیگ بنگ می‌گذرد. حتی بهترین و به یادماندنی‌ترین سریال‌ها هم پس از مدتی دیگر شور و شوق و هیجان اولیه را برای مخاطبین نمی‌توانند فراهم کنند. این یک حقیقت تلویزیونی است.

بازیگر نقش پنی (کالی کوکو)، در مصاحبه‌ایی با جیمی کیمل (در شوی تلویزیونی Late Night Show) در سال ۲۰۱۶، امکان ساخت فصل ۱۱ سریال را خیلی کم می‌دانست و همچنین گفته بود که همه چیز تغییر کرده است حتی ما بازیگران. البته بعد از آن‌ که کوکو در سال ۲۰۱۷ قرارداد دوساله‌ی دیگری را با شبکه به توافق رسانید از صحبت‌هایش پشیمان شد.

در انتها هم باید گفت که هر چه از عمر سریالی بگذرد، از محبوبیتش کم و کمتر می‌شود و تئوری بیگ بنگ هم از این قضیه مستثنی نیست.

با ما بخوانید : کدام فیلمها بیشترین نامزدی را در بخشهای مختلف اسکار ۲۰۱۸ دارند؟

مرجع
nickiswift
تگ

3
نظر شما چیست؟

avatar
3 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
2 نویسندگان نظر
محمدمصطفی نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
محمد
مهمان
محمد

با اینکه خودم طرفدار این سریالم ولی نویسنده ها از ایجاد چالش جدید میترسن و اینجوری شد که سریال فرم یک نواخت به خودش گرفته حتی پنی هم دیگه پنی اول سریال نیست امیدوارم اگه واسه فصل ۱۳ تمدید شه سریال یه فرم جدید و باحال به خودش بگیره

محمد
مهمان
محمد

البته سریالی مثه مستر اف نان تم درام هم داره که به نظرم لول های این دو سریال فرق دارن

مصطفی
مهمان
مصطفی

شلدون جوان رو خیلی وقت ها راحت تر از بیگ بنگ میشد دید
بیگ بنگ هیچ ربطی به سریال فرندز نداشت جز ۲ آپارتمان مقابل هم
فرندز طی ۱۰ فصل هیچوقت افت محسوسی نداشت
یاد فرندز یاد باد
حتی How I Meet Your Mother هم نتونست به گرد فرندز برسه چه برسه به بیگ بنگ تئوری

بستن
بستن