نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم “پلنگ سیاه” (Black Panther): رکورد شکنی مارول !

فیلمی اعتیادآور که امید و افتخار می آفریند

“فکر می​کنم هیچکدوم ما به شهرت عادت نداریم.” جمله​ای که تی​چالای شیک​پوش، شاهزاده واکاندا، در دیدار “ناتاشا رومانوا” یا همان “بیوه سیاه”، در فیلم “کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی” (Captain America: Civil War)، به او گفت. اندکی بعد تی​چالا که به تازگی یتیم شده بود، از پسری با کت شلوار آبی به مردی به دنبال انتقام و با لباسی سیاه و ضدگلوله تغییر کرد و به عنوان جدیدترین قهرمان مارول یا همان پلنگ سیاه ظاهر شد.

به نظر می​رسد شاهزاده ما مجبور است با شهرت کنار بیاید، چراکه “پلنگ سیاه” حتی پیش از اکران در ۱۶ام فوریه، رکوردهای گیشه را شکست، و “کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی” را در پیشفروش بلیط شکست داده و از “بت​من در مقابل سوپرمن: طلوع عدالت” (Batman v Superman: Dawn of Justice) نیز جلو زد و به پرفروش​ترین فیلم قهرمانی فاندانگو در تاریخ تبدیل شد. این فیلم حتی در بحث فرهنگی نیز از سایر فیلم​های مرتبط بسیار بسیار جلوتر و محبوب​تر است.

“دی​جی بنهامین”، مجری یک برنامه هفتگی به نام FanBrosShow درباره “پلنگ سیاه” گفت: “من تمام زندگی​ام را منتظر پلنگ سیاه بوده​ام. من به خوبی به یاد دارم. ۲۸ اکتبر، من در خیابانی در هیوستون بودم، همان روزی که مارول از برنامه​اش برای ساخت این فیلم پرده برداشت.”

از زمان “مالکوم اکس” (Malcolm X) ساخته “اسپایک لی” در سال ۱۹۹۲، دیگر فیلمی که تبدیل به امید و افتخار سیاه​پوستان آمریکا شود نداشتیم. اما حالا، “پلنگ سیاه” که کمپین​های فراوانی توسط طرفداران پرهیجانش به راه افتاده و حتی نوجوانان و کودکان نیز به دنبال تماشای آن هستند، درحال تبدیل به پدیده​ای خارق​العاده و فراموش نشدنی است. در ماه دسامبر فیلمی از دو جوان سیاه​پوست که مشتاق تماشای این فیلم بودند، منتشر شد؛ آن​​ها با دیدن پوستر فیلم و بازیگران همگی سیاه​پوست آن، شدیدا هیجان​زده شده بودند. یکی از آن​ها در حساب توئیتر خود نوشته بود: “این حسی است که سفیدپوستان مدام در حال تجربه​اش هستند؟؟؟!” همین جمله باعث شد فیلم آن​ها بیش از ۲٫۵ میلیون بار تماشا شود.

اما چه چیزی اینگونه مخاطبان این سریال را به وجد آورده است؟ پاسخ روشن است، کارگردان سیاه​پوست با کارنامه​ای درخشان (رایان کوگلر کارگردان فیلم​هایی همچون “ایستگاه فروتویل” (Fruitvale Station) و “کرید” (Creed))، بازیگرانی توانا و با استعداد و البته بازهم اغلب سیاه​پوست (چدویک بوزمن، مایکل بی. جوردن، لوپیتا نیونگ، آنجلا باست و فورست وایتکر)، موسیقی متنی که یک سوپراستار رپ (کندریک لامار) آن را خلق کرده است، و البته اول و آخر، داستان قهرمانی آفریقایی.

پلنگ سیاه,marvel ,Black Panther

پلنگ سیاه اولین قهرمان سیاه در کامیک​های مارول است که توسط “استن لی” و “جک کربی” خلق شد و اولین بار در کامیک “چهار شگفت​انگیز مارول” شماره ۵۲ و در سال ۱۹۶۶ معرفی شد. او سپس انتقام جویان ملحق شد و اولین بار به عنوان ستاره “ماموریت جنگل” شماره  و ۵ در سال ۱۹۷۳ ظاهر شد. او در این مدت بالا و پایین​های بسیاری داشت، سری مخصوصش که توسط کربی نوشته شده بود، در سال ۱۹۷۹ کنسل شد و مجددا در دهه ۱۹۸۰ بازگشت. در طول سال​های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ نیز او در یک سری دیگر حضور یافت که توسط فیلم​سازی به نام “رینالد هالدین” نوشته شده بود. در سال ۲۰۱۶ نیز “تا-نیشی کوئتس” سری جدیدی از کتاب​های کامیک را نوشت که “جو رابرت” و آقای “کوگلر” نیز بر روی داستان آن کار می​کردند.

بخوانید: اسکار ۲۰۱۸: فیلم‌ها یا افرادی که هیچکس انتظارشان را نداشت!

در طول این سال​ها، پلنگ سیاه به قطره​ای از موج ابرقهرمانان سیاه تبدیل شد، همچون لوک کیج شبکه نتفلیکس و یا “صاعقه سیاه” شبکه CW. اما تفاوت اینجاست که پلنگ سیاه در واکاندا دنبال می​شود، کشوری خیالی در آفریقا که به لطف منابع بسیار وایبرنیوم بسیار و پیشرفت در حوزه تکنولوژی، ثروت​ فراوانی دارد. بخشی از زیبایی احساسی و بصری فیلم مربوط به واکاندا است و اینکه هنوز از شلوغی و آلودگی شهری در آن خبری نیست.

“دیردر هالمن” موسس جشنواره کتاب​های کامیک سیاه وابسته به مرکز تحقیقات سیاه​پوستان هارلم، درباره این فیلم و واکاندا می​گوید: “واکاندا مدینه​ فاضله سیاه​پوستان است و مبارزه​ای است با امپریالیسم و استعمار سرزمین آن​ها توسط سفیدپوستان. برای سیاه​پوستان، تصور و خیال همه چیز است. در کتاب​های کامیک، در زندگی واقعی و در فیلم​ها، این خیال می​تواند واقعیتی باشد که به دنبال آن هستیم. اینکه جامعه​ای وجود دارد که با سلطه سفیدپوستان مبارزه می​کند و درحالی که در مقابل آن ایستاده به پیشرفت رسیده است، به ما قدرت و انگیزه​​ای فراوان می​دهد.”

برای فردی همچون “فردریک جوزف”، یک مشاور فروش که کمپین​های #BlackPantherChallenge و GoFundMe را به راه انداخت تا جوان​ترها نیز بتوانند در سینماها به تماشای “پلنگ سیاه” بنشینند، واکاندا و پیچیدگی​های آن، معنایی جدید به زندگی می​بخشد. در مقایسه با توهین​های ترامپ به کشورهایی همچون هایتی و یا کشورهای آفریقایی، به نظر او واکاندا آن روح درونی کشورهای آفریقایی، و آن آینده​ای است که به سمت آن رهسپارند، مقصدی که می​توانست حال این کشورها باشد، اگر استعمار و امپریالیسم شکل نگرفته بود. با کمک کمپین​های آقای جوزف، چهل هزار دلار جمع​آوری شد، تا کودکان کلوپ هارلم با آن بتوانند به تماشای این فیلم بنشینند. این یکی از ۷۰ کار مشابه اوست.

پلنگ سیاه,marvel ,Black Panther

اما در مورد ستاره “پلنگ سیاه”، شاهزاده تی​چالا، جذابیت محض این فیلم، “جاناتان گری”، ناشر کتاب​های کمیک درباره او می​گوید: “حالا برای اولین بار رویای هر پسربچه سیاه​پوست را ملاقات می​کنیم. ثروتمندتر از بیل گیتس، باهوش​تر از الون ماسک، خوشتیپ​تر از دنزل، مردی که میراث​دار و فرمانروای ثروتمندترین کشور دنیاست. این فیلم در مورد انجام وظایف و رسیدن به رویاهاست. هنگامی که شخصیتی همچون بروس وین را می​بینید، این میلیاردر جذاب، از خودتان سوال می​کنید که پس نسخه سیاه او کجاست؟ حالا اما تی​چالا را دارید.”

از اینرو، “پلنگ سیاه” نگاهی نو به مسائل نژادی معاصر است، نه یک عقب​نشینی است و نه یک خواست پوچ برای آرمان​هایی که شاید دیگر تبدیل به نوستالژی شده​​اند. آقای گری می​گوید: “فکر نمی​کنم ساخت چنین فیلمی در زمانی که سیاست​های ما بیش از پیش نژادپرستانه و توام با نفرت شده​اند، تصادفی باشد.” به نظر او درک سیاست نهفته در “پلنگ سیاه” اهمیت بسیاری دارد، خصوصا در زمانی که تحرکات در جهت برقراری عدالت و تساوی در زمینه حقوق مدنی جامعه که در دوران اوباما دنبال می​شد، در حال محو شدن است.

“مارک برناردین”، ناشر کتاب​های کمیکی همچون “نابغه” و مجری برنامه “Fatman on Batman” به همراه “کوین اسمیث”، درباره این فیلم می​گوید: “پلنگ سیاه، اشتیاقی فرهنگی است برای آنچه که اوباما بود؛ زمانی که لازم نبود هر روز اخبار را بررسی کنید و دعا کنید که امروز دیگر جایی در دنیا در آتش نابودی نسوزد. زمانی که زندگی سیاه​پوستان جوان، اینگونه مانند امروز بی​ارزش و خشن نبود.”

شاید به همین دلیل است که برخی فقط به تماشای این فیلم نشستن را حرکتی کوچک برای اعتراض به وضع کنونی جامعه و نشانه​ای بزرگ بر غرور برخواسته از فرهنگ مقتدر می​دانند.

آقای برناردین “پلنگ سیاه” را زبانی مشترک میان ملت​ها و قومیت​ها می​داند و می​گوید: “هفته گذشته به فروشگاه رفته بودم. در آنجا یک دوست سیاه​پوست از کنارم عبور کرد. سری تکون دادیم و او گفت: هی! ماه آینده پلنگ سیاه اکران خواهد شد. این زبانی جدید مخصوص این روزها برای همان چه خبر خودمان است.”

طرفداران این فیلم را خواهید دید که لباس​های مبدل پلنگ سیاه را پوشیده​اند و یا حتی با لباس​های سنتی خودشان به تماشای آن آمده​اند، اما فقط این نیست؛ گرو​ه​های آفریقایی-آمریکایی بلیط​های این فیلم را خریداری می​کنند تا کودکان سیاه​پوست نیز بتوانند در کنار یکدیگر به تماشای این فیلم بنشینند و تجربه​ای متفاوت و فراتر از آن، رویایی متفاوت داشته باشند.

به عنوان مثال، در اوکلند، “لادان جیمز ویلیامز” قصد داشت تا به نیویورک رفته و با همکارانش در دانشگاه هاروارد “پلنگ سیاه” را تماشا کنند. اما به جای آن تصمیم گرفت تا به همراه همسرش، دختر ۹ ساله و پسر ۷ ساله​اش، در یک سینمای کوچک خانگی به همراه بیش ۹۰ خانواده آفریقایی-آمریکایی عضو موسسه “Jack and Jill of America” آن را تماشا کنند.

او در اینباره گفت: “روزی این نقاب کنار خواهد رفت، بسیار آرام. اما قبل از آن، من می​خواهم برخی نکات خاص این فیلم و زبان آن را به همه نشان بدهم. می​خواهم تا این کاری باشد که همه کنار هم انجام می​دهیم. من، خانواده​ام، اعضای موسسه و در کل، جامعه.”

نظر شما در مورد فیلم “پلنگ سیاه” چیست؟ آیا با اهداف فرهنگی این فیلم موافقید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

بخوانید: فوریه ۲۰۱۸: فیلم‌هایی که در این ماه اکران می‌شوند

مرجع
New York Times
تگ

3
نظر شما چیست؟

avatar
2 رشته نظرات
1 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
3 نویسندگان نظر
changerآدریانمهران نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
مهران
مهمان
مهران

متن بسیار عالی بود، دو روز دیگه به اکران فیلم پلنگ سیاه باقی مونده و اشتیاق برای دیدن آن زیاد است، ممنون از ترجمه این مطلب

آدریان
مهمان
آدریان

واقعا برام قتابل درک نیست چرا یه همچین فیلمهای تخیلی باید مورد توجه قرار بگیره؟! پوستر فیلم رو دیدم رقبت نکردم برای دیدنش (بعد از انتشار) ضمنا مارول طبق معمول از دی سی تقلید کرده این شخصیت پلنگ سیاه از خیلی جهات از بتمن الگو گرفته
http://uupload.ir/files/c813_black_panther_is_just_a_copypaste_of_batman.png
Black panther is just a copypaste of BATMAN

changer
مهمان
changer

باشه بابا باشه

بستن
بستن