نقد فیلم

نقد و بررسی “پدینگتون ۲” (Paddington 2): تکرار موفقیت

موفقیت در حوزه ای که سایرین در آن شکست خوردند

“پدینگتون ۲” (Paddington 2) دنباله​ای است که موفق می​شود بدون آنکه باعث آزار مخاطبین گردد، دنیای دیجیتال رایانه​ای را با دنیای واقعی پیوند دهد.

در سابق گفته می​شد که دنباله​ها نمی​توانند از فیلم​های پیشین خود سبقت بگیرند، اما امروزه در دنیای هالیوود دیگر حدس و گمان​ها بی​معنی شده​اند. الهام بخش شدن فیلم​ها برای ساخت دنباله​ها و فیلم​های مرتبط یا حتی بازسازی​هایی در آینده، بسیار معمول و متداول است، اما فیلم​های بسیار کمی هستند که بتوانند به آثار اولیه خود برسند و یا حتی از آن​ها جلو زده و بهتر باشند. “امپراتور ضربه می​زند” (The Empire Strikes Back)، “پدرخوانده ۲” (The Godfather Part II) و یا حتی “داستان اسباب بازی​ها ۲” (Toy Story 2) و مثال​های فراوان دیگر، همگی دنباله​هایی بودند که نتوانستند به خوبی فیلمی باشند که از آن آمده بودند. اما اکنون با فیلمی روبرو هستیم که نه تنها مبدا خود را ناامید نمی​کند، بلکه برنده​ای حقیقی برای نقض این تفکر است: “پدینگتون ۲”.

پدینگتون 2, Paddington 2

“پدینگتون ۲” هرچند که همچون دنباله​های آثار جنگ ستارگان یا استودیوی پیکسار قادر به تصاحب گیشه نیست، اما به خوبی فیلم اصلی سال ۲۰۱۵ و حتی بهتر، خنده​دارتر و جذاب​تر است. فیلم اول توسط “پاول کینگ” کارگردانی شد، که البته جزو نویسندگان فیلم دوم نیز هست، داستان آن نیز مربوط به سفر خرسی به نام پدینگتون و با صدای “بن ویشا” به لندن از پرو بود که توسط خانواده مهربان برون به سرپرستی پذیرفته شد. دنباله آن نیز به جدیدترین ماجراجویی پدینگتون می​پردازد که بهترین جمله برای خلاصه کردن آن، “فرار کردن از زندان” است. بله، داستان دنباله یک فیلم می​تواند بسیار متفاوت باشد، اینبار پدینگتون به اتهام دزدین کتاب باارزشی که قصد داشت آن را قانونی خریده و به عنوان کادوی ۱۰۰امین تولد عمه​اش آن را به او هدیه دهد، به زندان افتاده است. او در این مدت تمام تلاشش را می​کند تا بی​گناهی خودش را اثبات کند، و خانواده برون نیز برای کمک به او به دنبال دزد حقیقی کتاب می​گردند.

پدینگتون 2, Paddington 2

چیزی که فیلم قبلی پدینگتون را بسیار خاص کرده بود، قدرت دقیق اقتباس از داستان اصلی پدینگتون و امروزی کردن آن، به گونه​ای جذاب و تماشایی بود. “پدینگتون” اولین اثری نیست که از یک داستان قدیمی کودکان اقتباس شده است و تصاویر دیجیتال را بر روی زندگی حقیقی انسانی قرار می​دهد، دو فیلم مجموعه “گارفیلد” (Garfield)، “اسمورف​ها” (The Smurfs) و “آلوین و سنجاب​ها” (Alvin and the Chipmunks) و فیلم “پیتر خرگوش” (Peter Rabbit) که در آینده اکران خواهد شد، همگی همین شیوه را دنبال کردند، اما همه آن​ها نقدهای منفی بسیاری دریافت کرده و بسیار اعصاب خورد کن بودند، البته برخلاف منابعشان. پدینگتون اما باوجود آنکه بریتانیایی بوده و ساخته دیزنی و پیکسار نیست، در میان فیلم​های خانوادگی این سال​ها به خوبی درخشیده است.

“پدینگتون ۲” همچون فیلم قبلی، به جای آنکه بخواهد تسلیم گروه خاصی از مخاطبان شود، میان طنزمایه مخصوص بزرگسالان و داستان و صحنه​های طنز مناسب سنین پایین​تر، با کمک نویسندگانش، کینگ و “سایمون فارنابی” (که صداپیشگی یک نگهبان حواس پرت را نیز برعهده دارد) تعادل برقرار می​کند. برخی صحنه​ها نیز در “پدینگتون ۲” از کمدی​های بی​صدا الهام گرفته شده​اند، همچون صحنه​ای در ابتدای فیلم که پدینگتون در یک آرایشگاه مشغول به کار است، و برای کوتاه کردن موی یک پیرمرد، همه چیز ره به هم می​ریزد و یا صحنه​ای که خانواده برون مجبور می​شوند در خانه دزد کتاب مخفی شوند. یکی از صحنه​ها نیز که پدینگتون از میان تعدادی چرخدنده عبور کرده و در انتها با یک سیبیل دودی ظاهر می​شود، به شکل واضحی از کارهای چارلی چاپلین اقتباس شده است. لطیفه​ها و نکته​هایی طنز برای بزرگسالان که البته برخی از آن​ها فقط به دید چشمانی تیز خواهند رسید، به همراه لذت تماشای خرسی بامزه به نام پدینگتون برای کودکان، این فیلم را برای هر گروهی از مخاطبان مناسب می​سازد، مانند یک ساندویچ خانگی خوشمزه.

پدینگتون 2, Paddington 2

دیگر ویژگی خاص “پدینگتون ۲” قلب پر از احساس آن است، آن هم بدون هیچگونه احساس شرم و خجالت. لحظات آخر فیلم که بسیار احساسات برانگیز است، لحظه​ای گرم برای مخاطب می​سازد که در طول فیلم به آرامی شکل گرفته، حتی با وجود طنز فراوانی که در طول فیلم شاهد آن هستیم. یکی از مهمترین بخش​های احساسی فیلم، نگرانی پدینگتون از خراب شدن رابطه​ای با خانواده برون به دلیل زندانی شدنش است، در حالی که آن​ها تمام تلاششان را می​کنند تا او را نجات داده و بی​گناهی​اش را اثبات کنند. کینگ و فارنابی همواره به خوبی راهی برای تزریق طنز به لحظات حتی بعضا غم انگیز یا جدی فیلم پیدا می​کنند، مثلا زمانی که آقای برون سعی می​کند تا درمورد قلب مهربان پدینگتون با آقای کاری همیشه بد خلق (با صدای پیتر کاپالید) صحبتی عمیق و بااحساس داشته باشد، و پس از آن با روشن کردن خودرو​ خود به مشکل برمی​خورد که با کمک یکی از همسایه​ها در نهایت به راه افتاده و به دنبال نجات پسرخوانده​اش می​رود، همین روشن نشدن خودرو او باعث می​شود از زیاد جدی شدن فیلم جلوگیری شود.

اغلب فیلم​هایی که در ابتدای سال اکران می​شوند، به آرامی توسط مخاطبین و منتقدین فراموش می​شوند، البته در این میان استثنائاتی نیز هستند، یکی از آن​ها امیدوارانه، “پدینگتون ۲” است. این فیلم همچون فیلم قبلی، در ژانویه در آمریکا اکران شد، ماهی که به دلیل مناسبت​های آن به ماه خانواده معروف است و بهترین زمان برای اکران فیلم​هایی در این سبک است. “پدینگتون ۲” فیلمی بسیار شیرین، جذاب و خنده دار، و مثالی خوب برای یک فیلم خانوادگی است که باید به همراه خانوادیتان به تماشای آن بنشینید. فیلم قبلی همچون طلا بود که به خوبی توسط فیلم سازان به جواهری درخشان تبدیل شد، و حالا “پدینگتون ۲” نیز قدمی بهتر و جلوتر است، که همچون قهرمانی است که این امید را می​دهد که در آینده ساخت آثاری دیگر را نیز در ادامه این مجموعه شاهد باشیم.

بخوانید: ۳۰ فیلم‌ جذاب که در سال ۲۰۱۸ اکران می‌شوند

مرجع
hollywoodreporter
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن