معرفی فیلم

نگاهی به شخصیت “ونوم” (Venom): رقیب قدیمی و محبوب مرد​ عنکبوتی

بیایید کمی در زمان به عقب برویم. زمانی که “اوان ولنتاین” (نویسنده متن) ۱۰ ساله، اولین کتاب کمیک​اش را با اشتیاقی وصف نشدنی خرید. در کتاب شماره ۳۰۰ “مرد عنکبوتی شگفت​انگیز”، دنیا و البته خود من با شخصیتی جدید به نام “ونوم” (Venom) آشنا شدیم که اثری دائمی و ماندگار بر دنیای کتاب​های کمیک باقی گذاشت. از آنجا که کمپانی Sony Pictures به تازگی اعلام کرد فیلمی مرتبط با دنیای مرد عنکبوتی و با محوریت شخصیت شرور محبوب همگان خواهد ساخت، تصمیم گرفتیم تا از این فرصت استفاده کرده و کمی تاریخچه این شخصیت و ایده​هایی که دومین حضور او در سینما را موفق و جذاب خواهد ساخت را بررسی کنیم. با آلبالو در ادامه همراه باشید.

همچون سایر شخصیت​های کمیکی که به سینما یا تلوزیون آورده شده​اند، از ونوم نیز تفسیرات متفاوتی وجود دارد. این بار نیز البته با نسخه​ای غول​آسا، پیچ​خورده و وحشتناک از مرد عنکبوتی روبرو هستیم. در اصل ونوم نوعی لباس فضایی بود که در سری​ای به نام “جنگ​های مخفی” معرفی شد، و مرد عنکبوتی مدتی کوتاه آن را می​پوشید. اندکی بعد او متوجه شد این لباس موجودی زنده است که نفرت و خشم درونی او را شعله​ور می​کند، از اینرو او تلاش کرد تا از شر این لباس خلاص شود. موضوعی که باعث شد تا این لباس از مرد عنکبوتی متنفر شود و برای اینکه بتواند بعدها از او انتقام بگیرد با مردی نام “ادی براک” که در سابق خبرنگار و همکار شکست​خورده مرد عنکبوتی (پیتر پارکر) و البته دشمن قسم خورده او بود، یکی شود. (اگر “مرد عنکبوتی ۳” (Spider-Man 3) سال ۲۰۰۷ را دیده باشید به خوبی متوجه داستان ونوم خواهید شد.)

venom, marvel, spider-man, مرد عنکبوتی, ونوم

پس از آنکه ونوم در چند داستان کمیک پیتر پارکر را شدیدا عذاب داد، ستاره او شروع به درخشش کرد؛ تا جایی که به رقیبی جدی برای مرد عنکبوتی که رقیب سرسختش بود، تبدیل شد، و این باعث شد که شرکت مارول تصمیم بگیرد برای ادی سری مخصوص خودش را بسازد. این سری “محافظ مرگ​آور” نام گرفت و در آن ونوم به مبارزه با جرم و جنایت در سان فرانسیسکو مشغول شد. در تعدادی از کمیک​ها نیز او حتی به عنوان مامور دولت با “جاگرنات”، ارتشی از کوتوله​هایی سبزرنگ، مبارزه کرد. سال​های دهه ۹۰ واقعا دوران عجیبی بودند. در آن دوران ونوم روزی قهرمان و روزی دیگر فردی شرور بود، از اینرو کم کم این نتیجه حاصل شد که زمان آن رسیده تا فردی دیگر برای این همزیستی نه چندان مسالمت​آمیز انتخاب شود. گزینه بعدی برای اینکار، “مک گارگان” یا همان “عقرب” بود، یکی دیگر از شخصیت​های منفی دنیای مرد عنکبوتی. پس از آنکه چندین بار با مرد عنکبوتی مبارزه کرد و البته مدتی نیز عضو گروه “انتقام​جویان تاریک” بود، دوران او نیز به سر رسید.

اخیرا البته این لباس فضایی انگل مانند به سراغ دوست و البته زورگوی قدیمی پیتر پارکر، “فلش تامپسون” رفته است، فردی که از آن برای هدفی خوب استفاده می​کند! تامپسون در سابق برای دولت آمریکا کار می​کرد، اما پس از آنکه یکی از پاهایش را در خاورمیانه از دست داد، سری مخصوص خودش را به عنوان ونوم به دست آورد و همچنین یکی از انتقام​جویان مخفی مارول شد. به تازگی این خبر نیز منتشر شد که او قرار است به گروه “محافظان کهکشان” ملحق شود. گاهی اوقات واقعا نمی​دانم چطور باید این داستان​های پیچیده را متوجه شد و دنبال کرد.

venom, marvel, spider-man, مرد عنکبوتی, ونوم

در “دنیای نهایی مارول”، که نسخه​ای متفاوت و مدرن​تر از دنیای مارول است و پیچیدگی​های خاص خودش را دارد، ونوم در واقع نتیجه آزمایش پدران پیتر و ادی است، آزمایشی که در آن به دنبال درمانی برای سرطان بودند. به این آزمایش در ابتدا “لباس” گفته می​شد، و ادی آن را جزئی از میراثش می​دانست، در حالی که خود آن به پیتر متصل شده بود. این “لباس” بیشتر شبیه خون​آشامی بود که زندگی را از افرادی که به آن​ها متصل شده بود می​گرفت و از جان آن​ها تغذیه می​کرد، و البته به جای آنکه شبیه به نسخه​ای وحشتناک از مرد عنکبوتی باشد، کاملا شمایلی هیولاگونه داشت.

دنیای مرد عنکبوتی (دنیای سینمایی مارول) جدید نیز اغلب مشخصاتش را از نسخه “نهایی” داستان دریافت کرده است و فقط کمی از آن داستان قدیمی را در خود جای داده است. در این دنیا اما تصمیم گرفته شده است تا بیشتر تمرکز روی راز والدین پیتر باشد، و از آنجا که داستان این نسخه ونوم شدیدا به گذشته آن​ها مرتبط است، به نظر می​رسد با داستان دنیای “نهایی” مارول روبرو هستیم. دوستانی که طرفدار کمیک​های سونی هستند، به نظر می​رسد خبری از داستان قدیمی و اینکه پیتر بخواهد ونوم را از طریق درگیری با ابرشرورهای قدیمی بدست بیاورد نخواهد بود، اما همچنان می​توانیم امیدوار باشیم بخش​هایی جذاب از داستان​ قدیمی حفظ شود.

احتمالا همگی “مرد عنکبوتی ۳” را تماشا کرده​ایم. اما برای آن یک درصدی که ممکن است به هردلیلی آن را از دست داده باشند، این فیلمی است که ونوم با بازی “توفر گریس” در آن معرفی شد. کمی رک این را می​گویم، این فیلم واقعا ناامیدکننده بود، بخش​های زیادی در داستان وجود داشت که آنطور که باید به آن​ها پرداخته نشد و به شکل بسیار ضعیفی با یکدیگر تداخل ایجاد کردند. داستان بسیار شلوغ بود و بخش​های جزئی بی​اهمیت بسیاری در این فیلم دیده می​شد، بدترین آن​ها نیز کلاب “باتلر” و صحنه رقص بود. اما، اگر بخواهیم فقط ونوم را بررسی کنیم، به نظرم توفر گریس عملکرد بسیار خوبی به عنوان ادی براک داشت. هرچند که آن ویژگی​های ظاهری براک در کمیک را اصلا مشاهده نکردیم، اما او به خوبی از پس ویژگی​های شخصیتی​اش برآمد. طبیعت براک دروغگو و پر از پیچیدگی بود و در ذهنش برای رسیدن به اهدافش انواع راه​ها و بهانه​ها را ترسیم می​کرد تا بتواند هرکاری بکند در حالی که همواره مرد عنکبوتی را مقصر بی​مسئولیتی​ها و ضعف​هایش در زندگی می​دانست.

venom, marvel, spider-man, مرد عنکبوتی, ونوم

در حال حاضر هنوز تمام جزئیات پیرامون بازگشت مجدد ونوم به سینما را نمی​دانیم، اینکه چگونه به تصویر کشیده خواهد شد و یا حتی اینکه در فیلم​های “مرد عنکبوتی” نیز پیش از فیلم​های مخصوص خودش، حضور خواهد داشت یا خیر. اما نکاتی هست که به نظرمان فیلم​سازان باید آن​ها را در نظر گرفته و رعایت کنند:

اول از همه، ونوم باید ترسناک باشد. قبل از آنکه ونوم شدیدا مشهور و محبوب شود و به یک ضدقهرمان بزرگ تبدیل شود، به خانه پیتر پارکر می​رفت و در شستن لباس​ها به خاله می کمک می​کرد، هربار که او نگاهش را برمی​گرداند، ونوم لبخندی وحشتناک بر لب داشت و برای پیتر دست تکان می​داد، نشانه​ای از اوج روانی بودنش و البته ترسناک بودن ایده​ خالقانش در مورد او. ونوم فقط شخصیت منفی​ای که مرد عنکبوتی هر بار با کتک کاری بر او پیروز شود، نیست، او کابوسی برای پیتر است که حتی انگیزه​ای برای کشتنش هم ندارد. ونوم خالی از انگیزه​ای برای دزدی از بانک​ها یا تصاحب دنیا استف او فقط به دنبال تسلط بر ذهن مرد عنکبوتی است.

دوم، ونوم را ترسناک حفظ کنید. احتمالا فیلم ونوم او را به عنوان یک قهرمان دنبال خواهد کرد، اما این بدین معنا نیست که او لزوما باید یک قهرمان باشد! مطمئنا او می​​تواند با مجرمین مبارزه کند، اما باید یادمان باشد که ادی براک دیوانه است. حتی در زمانی که مجرمین و خلافکاران مبارزه می​کند، او هرکسی را که سر راهش قرار بگیرد می​کشد، و اغلب اوقات نیز مشغول صحبت کردن با لباسش خواهد بود. فیلمی ساخته طرفداران به نام “واقعیت در روزنامه​نگاری” هست که مدتی قبل ساخته شد و در آن ایده​های خوبی در مورد چیزهایی که فیلم ونوم باید در مورد ادی براک به آن​ها اشاره کند، وجود دارد.

و در آخر، ونوم را شخصیتی خاص و متمایز بسازید. در تمامی فیلم​های مرد عنکبوتی، همه شخصیت​های منفی​ای که با آن​ها آشنا شدیم، به استثنا “مرد شنی”، یک پایه مشترک داشتند: “نسخه​ای منفی از پیتر پارکر”. به اندازه کافی این را دیده​ایم. حالا مهمترین چیز این است که ونوم نباید نسخه​ای منفی و تاریک از مرد عنکبوتی، و ادی براک نیز نسخه​ مقابل پیتر پارکر باشد. قطعا شباهت​هایی همچون مثلا شغل آن​ها وجود خواهد داشت، اما این دو، شخصیت​هایی بسیار متفاوت​اند و باید اینگونه نیز با آن​ها برخورد شود.

در پایان باید یادآوری کنم که در آخرین خبرها تاریخ اکران فیلم ونوم، اکتبر ۲۰۱۸ اعلام شده است. به نظرم طرفدار شخصیت​های کمیک بودن بسیار جذاب است و به شخصه بسیار منتظر اکران این فیلم هستم. نظر شما در مورد شخصیت ونوم چیست؟ آیا شما هم منتظر اکران اولین فیلم مخصوص او هستید؟

بخوانید: ۳۰ فیلم‌ جذاب که در سال ۲۰۱۸ اکران می‌شوند

مرجع
collider
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن