انیمیشننقد فیلم

انیمیشن انسان اولیه (Early Man)؛ گامی رو به عقب از استودیو Aardman

نیک پارک، مغز متفکر پشت انیمیشن‌های فوق‌العاده‌ای همچون والاس و گرومیت“، اینبار با انیمیشن انسان اولیه و ایده‌ای تازه پا به میدان گذاشته است. اما انیمیشن انسان اولیه در نهایت تأسف به یک خرابکاری باستانی شبیه شده است که با ترکیب فوتبال و سیاست‌های عصر حجر در بسیاری از موارد پایین‌تر از استاندارد های استودیوی Aardman ظاهر می‌شود.

در‌واقع با نگاه اول می‌توان گفت که ایده ملاقات یک مرد از عصر حجر با اقوام خود از عصر برنزی به انیمیشنی جذاب تبدیل خواهد شد اما فراموش نکنید که این در صورتی محقق می‌شود که جنبه‌های گرافیکی کار به خوبی به نمایش کشیده شوند. اما در ازای انجام این کار، نیک پارک و تیم نویسندگی او می‌خواهند اختلافات خود را در زمین فوتبال به نمایش بکشند؛ این امر سریال انسان اولیه را به یک سری از مسابقات ورزشی پیش از تاریخ تبدیل کرده است که بیش از آنچه انتظار دارید، خسته‌کننده است.

انیمیشن انسان اولیه نخستین اثریست که نیک پارک به تنهایی کارگردانی آن را بر عهده داشته است و همچنین اولین انیمیشن بلند به کارگردانی او، پس از والاس و گرومیت: طلسم خرگوش ها، از استودیوی Aardman محسوب می‌شود.

نقد و بررسی انیمیشن انسان اولیه

بخوانید: نگاهی به انیمیشن Breadwinner؛ داستانی از یک دختر افغان

قطعاً سازندگان انیمیشن انسان اولیه با توجه به سابقه کاری موفقشان، برای جذب یک تیم صداگذاری قوی با مشکلی مواجه نبوده‌اند؛ ادی ردمایندر نقش داگظاهر می‌شود، غارنشینی که قبلیه‌اش را به سوی نبرد رهبری می‌کند، تام هیدلستوندر نقش نوث، انسان بدی که آن‌ها را از دره ایده‌آل‌شان بیرون می‌کند، میسی ویلیامز” (از سریال بازی تاج و تخت) در نقش گونا، یک زن جوان از جامعه برنزی که به داگ کمک می‌کند، البته او بخاطر قوانین جنسیتی نمی‌تواند مستقیماً به او کمک کند.

صادقانه می‌توان گفت که اتفاقات زیادی در انیمیشن انسان اولیه رخ می‌دهد که به شکل نه چندان جذابی، بسیاری از آن‌ها از فیلم‌های دیگر تقلید شده‌اند. در صحنه‌ی تمرین‌های طولانی مدت از فیلم راکیتقلید و در صحنه نبرد فرهنگ‌های اولیه، شاهد صحنه‌هایی مشابه فیلم یک میلیون سال قبل از میلاد مسیحهستیم. البته عناصر عجیب و غریبی دیگری نیز وجود دارند که به شکل عجیبی نامرتبط با فضای داستان هستند؛‌ مثلاً یک اردک در اندازه دایناسور !

در کل انیمیشن انسان اولیه را می‌توان قسمتی از سریال عصر حجردانست که به مسائل غریبی مانند طرفداری فوتبال در میان غارنشینان می‌پردازد که البته عناصر بیش از حد به آن اضافه شده‌اند.

نیک پارک اثر ضعیف خود را یک موجود کوچک جثه در میان غول‌های انیمیشنی دیزنی نامیده است که می‌تواند حس جالبی در بیننده ایجاد کند؛ البته با این اوصاف باید اذعان کرد که انیمیشن انسان اولیه بزرگترین لغزش استودیوی Aardman در تاریخ ۴۰ ساله‌اش محسوب می‌شود.

نقد و بررسی انیمیشن انسان اولیه

اما صبر کنید؛ یک شخصیت داستان، خوکی به نام هاگناب، با چشم‌های مرمری و طراحی کامیک گونه ظریف، در قالب انیمیشن خمیری انسان اولیه بسیار جذاب ظاهر می‌شود. صدا گذاری این شخصیت توسط نیک پارک انجام شده است.

گفتنی است که این انیمیشن برای کودکان در هر سنی مناسب می‌باشد. Early Man آنقدر ضعیف ظاهر شده که از مقایسه آن با دیگر آثار این استودیو واقعاً شگفت‌زده خواهید شد.

انسان اولیه در روز ۱۶ فوریه در آمریکا اکران خواهد شد.

بخوانید: انیمیشن های برتر که در سال ۲۰۱۸ اکران خواهند شد

مرجع
CNN
تگ

2
نظر شما چیست؟

avatar
1 رشته نظرات
1 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
2 نویسندگان نظر
محمد باقرینسترن نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
نسترن
مهمان
نسترن

انسان اولیه ، اولین انیمیشن این استودیو بعد از والاس و گرومیت : نفرین خرگوشی نیست.اونا انیمیشن های Flushed AwayوArthur ChristmasوThe Pirates! In an Adventure with Scientists! وShaun the Sheep Movie رو در این فاصله تولید کردن.

بستن
بستن