معرفی فیلمنقد فیلم

نقد و بررسی فیلم Every Day: هر روز با یک بدن متفاوت !

فیلم Every Day که از کتابی با همین نام از دیوید لویتانساخته شده، دختر جوانی با بازیگری انگوری رایسرا به تصویر می‌کشد که عاشق یک موجود عجیب و غریب شده است؛ موجودی که هر روز صبح در بدنی متفاوت از بدن دیروز خود از خواب بیدار می‌شود.

  نقد و بررسی فیلم Every Day - فیلم هرروز

وظیفه کارگردانی فیلم Every Day به عهده مایکل سیسیبوده است. این فیلم روایتی فانتزی و عاشقانه از یک دختر ۱۶ ساله است که عاشق موجودی بیچاره می‌شود که هر روز صبح در جسم جدیدی دنیا را می‌بیند. پیامی که در دل این فیلم گنجانده شده، یعنی زیبایی در درون انسان است، زیبا و لذت‌بخش است اما این فیلم اقتباسی در انتقال این پیام کاملاً ضعیف عمل می‌کند و شما را گیج و سردرگم رها خواهد کرد.

استودیوی Orion Pictures که بعد از سال‌ها تعطیلی، دوباره کار خود را آغاز کرده است شاید بتواند با فیلم Every Day دختران جوانی که سن‌شان برای دیدن فیلم پنجاه طیف آزادیکم است، را راضی کند اما دیگر مخاطبانی که برای لذت بردن از یک فیلم به سینِما آمده‌اند، آرزو می‌کنند که با بستن چشمان‌شان در سینمای دیگر بیدار شوند !

نقد و بررسی فیلم Every Day - فیلم هرروز

در دنیای فیلم Every Day یک موجود نامشخص، یک روح، به نام اِیوجود دارد که می‌تواند بدن افراد هم سن و سال خودش را برای ۲۴ ساعت قرض بگیرد ! با این حال شخصیت اصلی فیلم، ریانون” (با بازی انگوری رایس) محسوب می‌شود؛ دختر دبیرستانی‌ایی که با پسری به نام ناتان” (با بازی جاستیس اسمیت) دوست شده و از دست او عذاب می‌کشد !

اولین روز متفاوت آغاز می‌شود؛ روح سرگردان یعنی اِیدر بدن ناتان ساکن می‌شود و به ناگهان او به شخصیتی تبدیل می‌شود که دوست دارد تمام روز را با ریانون در ساحل قدم زده و به او توجه کند؛ هنگام قدم زدن هم آهنگ “This Is the Day” از گروه “The Honest” را می‌خواند.

نقد و بررسی فیلم Every Day - فیلم هرروز

متأسفانه مَحبت های ناتان یک روز بیشتر دوام ندارد و فردای آن روز، پس از اینکه اِی بدن او را ترک می‌کند و در بدن دیگری قرار می‌گیرد، او دوباره به شخصیتی نامهربان و زمخت تبدیل می‌شود. تا انتهای هفته اوضاع به نحوی تغییر می‌کند که ریانون هر روز به دنبال بدن جدیدی می‌گردد که اِیدر آن قرار گرفته است؛ بدن جدید ممکن است از هر نژاد و جنسیتی بوده یا هر شکل و اندازه‌ای داشته باشد. البته ریانون پسر های احساساتی و مرتب با لب‌های دوست‌داشتنی را ترجیح می‌دهد !

کارگردان سیسی که در کارنامه خود آثاری همچون باغ های خاکستریبرای شبکه HBO و عهدبرای سونی مشاهده می‌شود، و جسی اندروز؛ نمایشنامه نویس فیلم Every Day که به تازگی فیلم من و اِرل و دختر در حال مرگرا نوشته است، مسلماً در هنگام انتخاب بدن های جدید برای شخصیت اِیدر فیلم Every Body مخاطبان خاصی را هدف قرار داده‌اند. اما این فیلم با بردن تمرکز ها روی شخصیت دختر جوان، فاکتور های مانند شخصیت و دسته‌بندی را رقیق و کم‌رنگ کرده است. جالب است که ریانون در طول فیلم با ۱۶ انسان مختلف که اِی در آن‌ها زندگی می‌کند ارتباط دارد و اگر همین روند را تا آخر ترمش ادامه دهد رکورد ۱۰۰ نفر را خواهد زد !

نقد و بررسی فیلم Every Day - فیلم هرروز

اگر عنصر طنز به فیلم اضافه می‌شد، می‌توانستیم اتفاقات فیلم را آسانتر هضم کنیم اما در روند اتفاقات تکراری که با سرعتی ثابت پیش می‌آیند، هیچ طنز و شوخی‌ای دیده نمی‌شود.

به غیر از مادر ریانون که دائماً نگران حال دخترش است، بقیه بازیگران از جمله رایس تمام توان خود را برای بهتر کردن فیلم بکار می‌گیرند اما حیف که مشکل از جای دیگری است.

کمپانی های سازنده: Likely Story, Filmwave, Silver Reel Pictures

توزیع کننده: Orion Pictures

بازیگران: انگوری رایس، جاستیس اسمیت، اوون تیگ، ماریا بلو، دبی راین

کارگردان: مایکل سیسی

نمایشنامه نویس: جسی اندروز

سازندگان: پاول تریبیتس، کریستین گرس، آنتونی برگمن، پیتر کران

تهیه کننده اجرایی: استفانی ازپیازو، مارینا برکنبری

کارگردان فیلمبرداری: راجر استافر

طراح تولید: متیو دیویس

ویراستار: کاترین هیموف

موسیقی: الیوت ویلر

کارگردان بازیگری: روری برگمن

رده‌بندی سنی: بالای ۱۳ سال

مدت فیلم: ۹۱ دقیقه

بیشتر بخوانید: نقد و بررسی انیمیشن انسان اولیه (‌Early Man)؛ ضعیف‌تر از حد انتظار !

مرجع
Hollywoodreporter
تگ

1
نظر شما چیست؟

avatar
1 رشته نظرات
0 رشته پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
جنجالی ترین نظرات
داغ ترین نظرات
1 نویسندگان نظر
سعید. امیرخانی فراهانی نویسندگان آخرین نظر
  عضویت  
جدیدترین نظرات قدیمی ترین نظرات نظرات با رای زیاد
اشاره به موضوع
سعید. امیرخانی فراهانی
مهمان
سعید. امیرخانی فراهانی

از نظر من این فیلم بسیار مزخرف وخسته کننده بود و داستان و روند رو به جلوی آن به صورت کاملا یکنواخت و خطی پیش میرفت و نه فرازی و نه فرودی و نه اوجی در فیلم به چشم نمیخورد بدتر از آن از نظر شخص من این فیلم به نوعی ولنگاری و بی وفایی مخاطب خودرا تشویق میکند از طرفی و از طرف دیگر میخواهد بگوید آن چیزی که در انسان مهم است شخصیت انسان است که همان روح مسخره سرگردانیست که هربار در کالبد یک شخص متفاوت قرار میگیرد و در کل نوعی پارادوکس و تناقض رو ما… بیشتر بخوانید

بستن
بستن