معرفی فیلمنقد فیلم

نقد و بررسی فیلم نابودی (Annihilation)؛ ۱۰ نکته برتر فیلم

یک فیلم کالت خودخواهانه

نقاط قوت فیلم نابودی

۸عمل‌کرد تحسین‌برانگیز ناتالی پورتمن

نقد و بررسی فیلم نابودی - نقد و بررسی فیلم Annihilation

ناتالی پورتمن یکی از قوی‌ترین عمل‌کردهایش در طول حرفه بازیگری خود را در فیلم نابودی به نمایش می‌گذارد؛ او نقش قهرمانی با شخصیت پیچیده را بازی می‌کند که علاوه بر هوش و ذکاوت مثال‌زدنی، در نبرد های تن به تن هم کم نمی‌آورد.

لنا، نام شخصیت پورتمن، با مسائل مختلفی روبرو می‌شود، از همسر مریضش به نام کین” (با بازی اسکار آیزاک) گرفته تا تهدیدات شیمر ! او در لحظات خاصی عمل‌کرد بهتری از خود نشان می‌دهد. لحظات احساسی که در سکوت می‌گذرند و لحظات اکشن هیجانی برای این بازیگر مثل آب خوردن می‌گذرند و نتیجه چشم‌گیری بجای می‌گذارند. البته نباید انتظار نامزدی اسکار یا چیز دیگری از او داشته باشید اما واقعاً می‌توان گفت که این یکی از بهترین فیلم‌های او و البته بهترین شخصیت اصلی در فیلم‌های ۲۰۱۸ تاکنون است.

۷فیلمنامه هوشمندانه‌ای که مغز شما را به کار می‌گیرد

نقد و بررسی فیلم نابودی - نقد و بررسی فیلم Annihilation

همانطور که از الکس گارلند انتظار می‌رفت، فیلم نابودی پر است از سؤالاتی در مورد طبیعت وجود و آینده انسان‌ها که مغز شما را فعال کرده و شما را به فکر فرو می‌برد؛ فیلمی در ژانر علمی تخیلی با بنیه محکم و شخصیت‌گرا که طبیعت را تولید کرده و به تشریح اساس آن می‌پردازد و همه نظم ها را به شکل غیرمنتظره‌ای برهم می‌زند.

شاید اگر ریدلی اسکاتنیز در فیلم‌های پرومتئوسو فضایی: کاوننتبه اینگونه مسائل می‌پرداخت، به موفقیت بیشتری دست می‌یافت.

فیلم نابودی معیار های یک فیلم ژانر علمی تخیلی را دگرگون کرده است. در این فیلم که تیم بازیگران اصلی همه از زن‌ها تشکیل شده‌اند، بجای اینکه مثل همیشه یک مرد یک زن را نجات دهد، برعکس این اتفاق رخ می‌دهد. البته طبیعت شیمر هم موضوع جدایی است که هرچه از آن کمتر بگوییم بهتر است ! این فیلم می‌خواهد کلیشه های مخاطبان را با جایگزینی جنسیتی به چالش بکشد و برای آن‌هایی که اهل چالش هستند، باید بگوییم که از دیدن این فیلم لذت خواهید برد.

۶جلوه‌های بصری بی‌نظیر

نقد و بررسی فیلم نابودی - نقد و بررسی فیلم Annihilation

با وجود مشکلاتی در گرافیک که قبلاً گفته شد، نکات مثبتی نیز در این زمینه نهفته است. فیلمبرداری شاداب راب هاردی، طراحی تولید پاک و خالص و افزایش لحظه به لحظه جلوه‌های بصری خلاقانه از فیلم نابودی اثری چشم‌نواز ساخته است.

بدین ترتیب بسیار مایه تأسف است که بیشتر تماشاگران نخواهند توانست این فیلم را در پرده بزرگ سینِما تماشا کرده و در هنر آن غرق شوند اما در هر صورت این فیلم بخوبی توانسته تصاویری خلق کند که از لحاظ زیبایی با هر فیلم دیگری در ژانر علمیتخیلی متفاوت است.

۵– دوز آدرنالین به صورت صعودی بالا می‌رود !

نقد و بررسی فیلم نابودی - نقد و بررسی فیلم Annihilation

با وجود اینکه هدف و انگیزه شخصیت‌های اصلی در ابتدای فیلم لو می‌رود، موارد زیادی وجود دارند که باعث می‌شود ضربان شما بالا برود. گارلند به شکلی خلاقانه، رازی مخفی را در هسته فیلم رو می‌کند. این امر باعث می‌شود که هیجان و تفاوت فیلم تا انتهای فیلم به حداکثر خود رسیده و فیلم بتواند از تمام رقبای خود در این ژانر جلو بزند.

صحنه‌های اکشن نیز آنقدر خوب ساخته شده‌اند که برای کسی مهم نیست چه کسی می‌میرد یا زنده می‌ماند. تنها چیزی که مهم است، آدرنالینی است که از دیدن این صحنه‌ها در رگ‌ها تزریق می‌شود ! سرعت فیلم مناسب بوده و بر خلاف برخی فیلم‌های دیگر، زیاد کند نیست و تنها در ۱۱۵ دقیقه می‌تواند صحنه‌های جذاب متعددی را به تصویر بکشد؛ به طوری که هر ماجرا، به زمان کافی برای درخشش در اختیار دارد.

ادامه مطلب

برگه قبل 1 2 3برگه بعد
مرجع
whatculture
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن