نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم “حاشیه اقیانوس آرام: طغیان” – Pacific Rim Uprising

هرکسی که پوستر فیلم حاشیه اقیانوس آرام: طغیان (Pacific Rim Uprising) را دیده باشد، توقعات بسیاری از این فیلم دارد. خوشبختانه این فیلم توانسته تمام انتظاراتی که از پوستر آن برداشت می‌شود را برآورده کرده است. مبارزه روبات ها علیه هیولاها یکی از بهترین و هیجان‌انگیزترین فیلم‌هایی است که در فصل سرد فیلم‌های تابستانی، گرمایی راضی کننده ایجاد می‌کند.

نسخه‌ای از فیلم حاشیه اقیانوس آرام (Pacific Rim) که گیرمو دل تورو ساخت آن را بر عهده داشت از کیفیت بسیار خوبی برخوردار بود. این نکته در حالی اهمیت پیدا می‌کند که داستان نبرد ربات ها و هیولا ها می‌توانست در قالب یک فیلم درجه دو نیز ساخته شود. در راستای موفقیت‌های این فیلم، استیون اس. دی‌نایت برای ساخت دنباله‌ی آن انتخاب شد. فیلم جدید که حاشیه اقیانوس آرام: طغیاننام گذاری شده بود از لحاظ لحن و استایل تفاوت بسیاری با فیلم دل تورو که در سال ۲۰۱۳ ساخته شد، دارد؛ در‌واقع تنها وجه اشتراک این دو فیلم، نبرد ربات ها علیه هیولا ها می‌باشد. البته این فیلم باز هم می‌تواند در رده فیلم‌های درجه ۲ قرار داده شود اما تا وقتی که می‌توان از آن لذت برد، چرا باید به فکر بودجه بالای ساخت آن بود ؟!

نقد و بررسی فیلم حاشیه اقیانوس آرام: طغیان - Pacific Rim Uprising

داستان فیلم حاشیه اقیانوس آرام: طغیانمربوط به ۱۰ سال پس از فیلم قبلی می‌باشد. جنگ کاجیو با قطع روابط با بعدی خارجی به پایان رسیده است. بیشتر دنیا از اتفاقات تلخ گذشته گذر کرده و تقریباً همه شهر ها بازسازی شده‌اند، البته بخش‌های ساحلی‌ایی که بیشترین صدمه را از این جنگ دیده بودند دیگر محل مناسبی برای سکونت به شمار نمی‌روند. در یکی از همین لحظات، جیک پنتکاست (با بازی جان بویگا)‌، در صحنه ظاهر می‌شود. مارشال استاکر پنتکاست، شخصیتی که ادریس البا در فیلم قبلی آن را بازی می‌کرد، را به یاد می‌آورید ؟ جیک پسر اوست. او شغلش را به عنوان هدایت‌کننده یک روبات جاگر رها کرده و تمام روز را در سواحل کالیفرنیا به جمع آوری اجناس بدردبخور می‌گذراند تا آن‌ها را با چیزهایی که نیاز دارد معامله کند. در یکی از گشت و گذارهایش، در حالی که می‌خواهد یک روبات جاگر از کار افتاده را مورد جستجو قرار دهد، همراه با یک دختر به نام آمارا نامانی (با بازی کایلی اسپانی) که توانسته ربات جاگر مخصوص خودش را بسازد، توسط پلیس دستگیر می‌شود. خواهر ناتنی جیک، ماکو موری (با بازی رینکو کیکوچی که در فیلم قبلی نیز حضور داشت)، به‌موقع به کمک او می‌رسد تا جیک به زندان نیفتد. از آن پس جیک به تعلیم هدایت کنندگان ربات های جاگر می‌پردازد و واضح است که آمارا نیز یکی از  کارآموزان اوست.

بخوانید: نقد و بررسی فیلم برترین شومن (The Greatest Showman)

همانطور که انتظار می‌رود،‌ اوضاع به این آرامی پیش نمی‌رود. ربات های جاگر زیاد دوام نخواهد داشت؛ این برنامه قرار است با یک برنامه برای درون های غول‌ پیکر جایگزین شود. ظاهراً پس از وقوع یک حمله توسط یکی از ربات های ناشناس جاگر در سیدنی استرالیا، سازندگان آن‌ها تصمیم گرفته‌اند تا برنامه هایشان را مورد بازبینی قرار دهند.

دقیقاً در لحظاتی که داستان فیلم گیرمو دل تورو در بهترین اوقات خود را سپری می‌کرد و بر روی ابرها سیر می‌کرد، فیلم حاشیه اقیانوس آرام: طغیانمسیری کاملاً متفاوت را انتخاب می‌کند. می‌توان روند ساخت فیلم را اینگونه توصیف کرد؛ اگر اتفاقات فیلم کمی مسخره بنظرتان می‌رسد، پس چرا همین روند را با جدیت ادامه نمی‌دهید ؟! اگر فرض کنیم که فیلم دل تورو نسخه‌ای مدرن تر از فیلم گودزیلا بوده است، فیلم جدید استیون اس. دی‌نایت را باید نسخه مدرن‌تر از فیلم The X From Outer Space دانست. اثبات خوب بودن فیلم کمی دشوار است اما هیچ‌کس نمیتواند سرگرم کننده بودن فیلم را انکار کند.

نقد و بررسی فیلم حاشیه اقیانوس آرام: طغیان - Pacific Rim Uprising

جان بویگا در این فیلم ثابت می‌کند که حضور در فیلم‌های دنباله‌دار برای او مانند آب خوردن است. او که نقش یک شخصیت عادی را در سری فیلم‌های جنگ ستارگان بازی می‌کند، در اینجا نقش ستاره فیلم را بازی می‌کند و ثابت می‌کند که یک سوپر استار است ! با کمی اغراق می‌توان ادعا کرد که تمام قدرت فیلم حاشیه اقیانوس آرام: طغیان از کاریزمای شخصیت او نشأت می‌گیرد. او در صحنه‌های مختلف، چه در حال بحث کردن سر یک کاسه بستنی با همکارش (با بازی اسکات ایست‌وود) و چه در ارائه یک سخنرانی امیدوارکننده، کاملاً راحت و بدون استرس بازی می‌کند. وقتی که او در مقابل چشمتان قرار گرفته است باید تنها حرکات او را تماشا کنید. اگر فیلمی دیگر نیز در ادامه Pacific Rim Uprising با حضور او ساخته شود بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

کایلی اسپانی، یکی از بازیگران تازه‌وارد، نیز تا حدودی به فیلم اعتبار می‌بخشد. رابطه او با بویگا محکم و قوی است و در حالی که انتظار می‌رود مانند شخصیت‌های مشابه در فیلم‌های دیگر، شخصیت او (دختر بچه‌ای خیابانی که از همسن و سال هایش باهوش‌تر است) نیز پس از مدتی خسته‌کننده شود، او با مهارت خود تماشاگران را خرسند و راضی نگاه می‌دارد.

شخصیت اسپانی تنها کارآموزی‌ایست که می‌تواند پس از گذراندن دوره آموزشی، از مهارت هایش استفاده کافی کند. بقیه کارآموزان تنها سطحی معرفی می‌شوند. این موضوع برای بیشتر بازیگران مکمل صدق می‌کند. “برن گورهامو چارلی دینیز در شخصیت دو دانشمند فیلم فرصت کافی برای درخشش پیدا می‌کنند. البته قصدمان این نیست که تمام شخصیت‌های مکمل را در اینجا معرفی کنیم.

نقد و بررسی فیلم حاشیه اقیانوس آرام: طغیان - Pacific Rim Uprising

فیلم حاشیه اقیانوس آرام: طغیاندر حدی قابل پیش‌بینی است که قبل از وقوع یک اتفاق، بجای وانمود کردن به چیزی متفاوت از چیزی که هست، آن را تا حدودی برایتان شرح می‌دهد. این فیلم همچنین تلاش می‌کند تا بعضی از مسائل رخ داده در فیلم قبلی را به گونه‌ای دیگر شرح دهد تا طرفدارانی که از فیلم راضی بوده‌اند، ارتباط بهتری فیلم جدید برقرار کنند اما متأسفانه باید بگوییم که اگر از طرفداران پر و پا قرص سری Pacific Rim هستید، این فیلم احتمالاً مورد پسندتان نخواهد بود.

در هر صورت باید اقرار کنیم که ما برای تماشای مبارزه ربات ها علیه هیولاهای شرور به سینِما رفته‌ایم. با در نظر گرفتن این مسأله، فیلم حاشیه اقیانوس آرام: طغیانتا حد بسیار خوبی نیاز مارا مرتفع می‌کند. یکی از نکات مثبتی که این فیلم را برجسته می‌کند، اثبات این ضرب‌المثل است که بزرگ‌تر همیشه بهتر نیست“. این فیلم که با بودجه کمی ساخته شده در نهایت می‌تواند لبخند رضایت را در چهره تماشاگران ثبت کند.

در نهایت باز می‌گوییم: هرکسی که پوستر فیلم حاشیه اقیانوس آرام: طغیان (Pacific Rim Uprising) را دیده باشد، توقعات بسیاری از این فیلم دارد. خوشبختانه این فیلم توانسته تمام انتظاراتی که از پوستر آن برداشت می‌شود را برآورده کرده است. مبارزه روبات ها علیه هیولاها یکی از بهترین و هیجان‌انگیزترین فیلم‌هایی است که در فصل سرد فیلم‌های تابستانی، گرمایی راضی کننده ایجاد می‌کند.

بخوانید: آمازون برای ساخت سریال ارباب حلقه ها آتش به مالش می‌زند !

مرجع
cinemablend
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن