نقد فیلم

نقد و بررسی اولیه “انتقام جویان: جنگ ابدیت” (Avengers: Infinity Wars) *بدون اسپویلر*

پس از یک دهه داستان هایی با دنیای مشترک، و ابرقهرمانانی بزرگ، بالاخره زمان بازی اصلی فرا رسید.

به “انتقام جویان: جنگ ابدیت” (Avengers: Infinity War) تاکنون زیاد اشاره شده است، نقطه اوج دنیای سینمایی مارول که از “مرد آهنی” (Iron Man) سال ۲۰۰۸ آغاز شد. “جنگ ابدیت” سومین فیلمی است که نام انتقام جویان را همراه دارد و بزرگترین فیلم این مجموعه نیز محسوب می​شود، خصوصا که اینبار محافظان کهکشان را نیز به بازی می​آورد و فرد شرور اصلی آن نیز کسی است که ۶ سال پیش اولین بار معرفی شده بود. با چنین تفاسیری، واضح است که اگر در “جنگ ابدیت” کوچکترین اشتباهی رخ می​داد، فقط با یک فیلم پرهزینه و پرسروصدا اما بد روبرو نبودیم، بلکه با زلزله​ای مواجه بودیم که تمامی فیلم​هایی که پیش از آن تلاش کردند مسیر آن را هموار کنند، ویران می​کرد.

خب این از مقدمات، برویم سراغ اصل مطلب. اولین چیزی که باید راجع به “انتقام جویان: جنگ ابدیت” بدانید این است که سربلند از پس این ماموریت سخت برمی​آید و شما را ناامید نخواهد کرد. شاید بتوان آن را بهترین فیلم انتقام جویان نامید که به خوبی زحمات فیلم​های مختلف مارول را که در طول این سال​ها به تماشای آن​ها نشستیم، جبران کرده و خود را لایق آن​ها نشان می​دهد. مارول در طول یک دهه فیلم​سازی تمام تلاشش را کرد تا رشته فیلم​هایی مرتبط به هم سازد که مخاطب را سرگرم و کنجکاو ساخته و با تعدادی از بهترین ابرقهرمانان همراه و همگام و علاقه​مند می​کند؛ از “مرد آهنی” گرفته تا “پلنگ سیاه” که به تازگی اکران شد. حالا نیز که این دومینو باشکوه ساخته و آماده شده است، “جنگ ابدیت” آماده است تا ضربه نهایی را وارد کند.

Marvel, Iron Man, Infinity War, Captain America, Black Panther, Guardians of the Galaxy, Robert Downey Jr, The Avengers, Ant-man, Hulk, مارول, جنگ ابدیت

اگر فیلم​های دنیای سینمایی مارول را از ۶ سال پیش که “انتقام جویان” اکران شد دنبال کرده باشید، اصل مطلب “جنگ ابدیت” را متوجه خواهید شد. “تانوس”، شرور بنفش رنگ، غول​ پیکر و البته مشهور در کل کهکشان، مدت​هاست به دنبال سنگ​های ابدیت، که هرکدام مرکزیت نیرویی مهم از طبیعت هستند، می​گردد. هریک از این سنگ​های ابدیت به صاحبش نیرویی عظیم می​بخشد، و طبیعتا با سنگ​های بیشتر، قدرت بیشتر حاصل خواهد شد. تانوس نیز به دنبال هر ۶ سنگ ابدیت است، قدرتی فراتر از تصور که به او اجازه خواهد داد تنها با یک اشاره دست نیمی از جهان هستی را نابود کند، کاری که تانوس ادعا می​کند از روی خیراندیشی است و در نهایت منجر به آن خواهد شد که جهان جایی بهتر برای آنانی شود که زنده مانده​اند.

در مقابل او اما، تقریبا تمامی ابرقهرمانان دنیای سینمایی مارول صف کشیده و دیر یا زود در “جنگ ابدیت” حاضر می​شوند (آن​هایی هم که نمی​شوند مطمئن باشید دلتنگشان نخواهید شد) و تقریبا همه آن​ها حداقل یک جمله جالب و صحنه اشکن مخصوص به خودشان را خواهند داشت. اینکه “جنگ ابدیت” به خوبی از پس این شلوغی برمی​آید، را باید از نویسندگانش “کریستوفر مارکوس” و “استیفن مکفیلی” ممنون باشیم، که پیش از هرچیز از آن​ها خواسته شده بود تا فیلم​نامه​ای مناسب برای فیلمی با این مدت زمان بنویسند. تماشای همه این شخصیت​ها در کنار هم و تلاش آن​ها برای همکاری در راه هدفی مشترک، واقعا سرگرم​کننده و بعضا خنده​دار است؛ همچون صحنه​ همکاری ثور با محافظان کهکشان و یا قرار گرفتن انتقام جویان در کنار ارتش واکاندا.

Marvel, Iron Man, Infinity War, Captain America, Black Panther, Guardians of the Galaxy, Robert Downey Jr, The Avengers, Ant-man, Hulk, مارول, جنگ ابدیت

“جنگ ابدیت” به دستان برادران روسو که قبلا هم اثری بزرگ چون “کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی” (Captain America: Civil War) را کارگردانی کردند، خلق می​شود؛ همواره باشکوه، حماسی و حساس بدون آنکه حتی لحظه​ای احساس کسلی به مخاطب دست دهد. داستان حول محور هزاران نقطه در کهکشان می​چرخد که گاهی نیز فلشبک​هایی کوتاه به کمک آن می​آیند. در طول فیلم چند غافلگیری هم منتظر مخاطب است که البته قطعا قرار نیست آن​ها را برایتان اسپویل کنم؛ تعدادی صحنه درخواست کمک و جمع​کردن متحدینی از میان ابرقهرمانانمان نیز وجود دارد، که دوست داران مارول را بسیار خوشحال خواهد کرد.

نکته دیگر در مورد “جنگ ابدیت” آن است که بر خلاف آنکه هدف وحشتناک تانوس، تهدیدی بسیار جدی به نظر می​رسد، قالب کلی فیلم بسیار سبک​تر و آرام​تر از چیزی است که انتظار دارید؛ حال آنکه پیش​نمایش​هایی که تاکنون از این فیلم منتشر شده​اند، آن را بیش از حد جدی و خشک نشان داده​اند؛ درحالی که این فیلم پر است از شوخی و طنزی که در سرتاسر آن به خوبی جای گرفته است.

Marvel, Iron Man, Infinity War, Captain America, Black Panther, Guardians of the Galaxy, Robert Downey Jr, The Avengers, Ant-man, Hulk, مارول, جنگ ابدیت

مهم تر از همه این​ها این است که “جنگ ابدیت” به خوبی مخاطب را راضی می​کند. در حالی که نزدیک به سه ساعت باید به تماشای این فیلم بنشینید، اصلا احساس نخواهید کرد که طولانی به نظر می​رسد. اگر مارول قصد غافلگیری ما را داشت و پس از تیتراژ پایانی فیلم بعدی را که قرار است سال ۲۰۱۹ اکران شود، همانجا شروع می​کرد، با خوشحالی ۳ ساعت دیگر نیز روی صندلی​ام می​نشستم.

در گذشته گاهی از خودم سوال می​کردم که این موفقیت پیاپی مارول تا چه زمانی قرار است بدون هیچگونه ضعفی ادامه یابد و فیلم​های شاهکار ابرقهرمانانه یکی پس از دیگری اکران شوند. اگر قرار باشد “جنگ ابدیت” پاسخ این سوال را بدهد، آن پاسخ تنها یک کلمه خواهد بود، “تا بی​نهایت”.

بخوانید: چگونه به ترتیب تمام فیلم‌های دنیای سینمایی مارول (MCU) را تماشا کنید

تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن