معرفی فیلمنقد فیلم

پوکمون ها ریبوت می‌شوند؛ آغاز جهانی نو اما آشنا

احتمالا اسم برند پوکمون را این روزها از یک جایی شنیده‌اید، از آنجایی می‌گویم برند چرا که این فرنچایز محبوبی ژاپنی واقعا تبدیل به یک برند جهانی از سوی این کشور شده و نماد «پیکاچو»، همان خرگوش زرد رنگ با قدرت رعد و برق معروف آن، در محافل رسمی و مسابقات ورزشی این کشور هم استفاده می‌شود. جدا از این احتمالا بازی موبایلی جنجالی و البته بسیار پرفروشش را احتمالا دیده‌اید. شاید هم به خاطر انیمیشن های ساخته شده از روی این نام که تا به امروز مشمول بیش از ۲۰ اثر سینمایی و بیشتر از ۱۰۰۰ اپیزود سریالیست نام آن را شنیده باشید. در نهایت باید گفت که پوکمون امروزه از صفحه تلویزیون خارج شده و وارد عروسک‌ها و لوازم‌التحریر و.. کودکان جهان هم شده و شهرت خود را بین‌المللی کرده است.

نینتندو که خالق اصلی این سری است، توانسته شهرت این بازی کامپیوتری را به دنیای انیمیشن و حتی به سینما بکشاند به‌گونه‌ای که هالیوود در حال حاضر در حال جمع کردن و استخدام بازیگرانی همچون هیوجکمن و رایان رینولدز برای ساخت نسخه فیلم زنده آمریکایی این انیمیشن است (که البته آن هم بر اساس یک بازی کامپیوتری عرضه شده برای کنسول دستی سه بعدی نینتندو ساخته می‌شود)

نگاهی به فیلم پوکمون ها Pokemon the Movie: I Chose You

دنیای پوکمون داستانی سرراست و ساده را دنبال می کند و پیچیدگی آن به جزییات و گستردگی جهان و گونه‌های نژاد پوکمون‌ها برمی‌گردد. مسئله ای که در اینجا مهم است، این بوده که عمر این فرنچایز به بیش از ۲۰ سال می رسد و برای همین در این سال‌ها، داستان و سری کارتونی آن بارها و بارها به اصطلاح ریبوت شده است.

فیلم سینمایی پوکمون ۲۰۱۷ با نام فرعی خاص خود «من تو را انتخاب می‌کنم» (Pokémon the Movie: I Choose You) که به‌تازگی روانه بازار شده هم سرآغاز یک خط تازه در دنیای پوکمون‌هاست؛ به طوری که طرفداران قدیمی با دیدن آن می فهمند که سازندگان همه چیز را از نو شروع کرده‌اند و قصد ارائه یک سری جدید و اورجینال را در سر می‌پرورانند. حتی نام پسوند این اثر سینمایی با تمام عناوین ساخته شده پیشین تفاوت دارد و از اول کار می‌فهماند که این پوکمون، آن پوکمون سابق نیست. البته باید گفت که کلیت داستان همچنان روایتگر قصه اصیل و قدیمی این سری است اما شخصیت ها تا حدی عوض شدند و تغییراتی هم در زمینه روایت داستان پیش آمده که نشان می دهد این فیلم سینمایی، قصد دارد مخاطبان ناآشنا با این دنیای چندین ساله را هم به خود جذب کند.

نگاهی به فیلم پوکمون ها Pokemon the Movie: I Chose You

این تصمیم و سیاست شاید به خاطر همه گیر و جهانی شدن این عنوان به واسطه همان بازی موبایلی یاد شده اتخاذ شده و به نظر می رسد که تصمیم درستی هم باشد؛ چرا که نام پوکمون دوباره بر سر زبان‌ها افتاده و همانند بسیاری از کامیک‌ها و فیلم‌ها احتیاج به یک ریبوت داستانی برای کودکان نسل جدید داشت. طرفداران قدیم پوکمون حالا به سن و سال جوانی رسیده و این بار نوبت فرزندان و برادر و خواهران کوچک آن‌هاست تا با قهرمانان این سری همراه شوند و درس های زندگی را در لا به لای صحنه های این انیمیشن بیاموزند.

دنیای پوکمون ها دنیایی است در زمانی نامعلوم و مکانی نامشخص اما چیزی که واضح است، این بوده که این دنیا پیشرفتی در زمینه تکنولوژی از جهان در حال حاضر دارد و همچنین مهم‌ترین تفاوت آن با دنیای کنونی ما ، حضور پوکمون ها یا همان هیولاهای جیبی است. هر فردی در سن ۱۲ سالگی می تواند پوکمون خود را انتخاب کند و تصمیم بگیرد که به شکار بقیه پوکمون های پراکنده در دنیا برود یا نه. «اش کچام»، قهرمان همیشگی این سری این بار هم وجود دارد و پوکمون مخصوص خود با نام «پیکاچو» را در تولد خود به سرپرستی می گیرد. این دو در کنار هم قصد دارند که« اش» را به بزرگ‌ترین استاد پوکمون در دنیا تبدیل کنند و در این راه با بچه های دیگر و پوکمون‌های آن‌ها با هم رقابت کنند. دنیای به ظاهر کارتونی و بچه گانه پوکمون برخلاف ظاهر آن، حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. تصمیم‌هایی که قهرمان داستان این انیمه ژاپنی می گیرد و رابطه او با پوکمون‌هایش می‌تواند کلاس درسی متشکل از روان‌شناسی و اخلاق و برای بچه های امروزی غرق شده در دنیای مدرن و اینترنت باشد. حتی سکانس هایی وجود دارد که به ظاهر این انیمیشن بچه گانه نمی خورند و به سبک و سیاق انیمه‌های ژاپنی، پیچیدگی ها و تاریکی هایی درون خود دارند که کودکان را با ترس و وحشت از دست دادن دوست و یا فراموش‌شدن در بین جمع دوستان هم آشنا می کند.

  نگاهی به فیلم پوکمون ها - Pokemon the Movie: I Choose You

دنیای پوکمون‌ها با اینکه سعی می‌کند فقط خوبی و انرژی مثبت را با خود به همراه داشته باشد اما خوشبختانه در سری جدید مشخص است که نشان دادن زوایای تاریک و پنهان هم در آن لحاظ شده تا این انیمه باورپذیرتر از همیشه برای بچه ها باشد. روابط عاطفی در دنیای پوکمون‌ها به خوبی به تصویر کشیده شده و علاقه کودکان به این دنیای تخیلی می تواند آن‌ها را پای حرف های به‌درد‌بخور قهرمانان داستان بنشاند، بدون آنکه تصور موعظه گرفتن و پند و نصیحت شنیدن به آن‌ها دست بدهد. یکی از بهترین کارهایی که سازندگان اثر در این انیمه سینمایی (که در حقیقت بیستمین انیمه سینمایی ساخته شده از دنیای پوکمون هاست) انجام داده‌اند، فراموش نکردن قشر بزرگسال و هنوز طرفدار این عنوان است. وجود کاراکترهایی همچون اههو (که نزدیک به ۲۰ سال پیش در قسمت اول پوکمون نشان داده شد و به نوعی نقش خداوندگار این موجودات را دارد) و یا اِتین (که در سال ۲۰۰۳ در قسمت سوم سینمایی نقش اصلی را برعهده داشت) باعث شده تا حس نوستالوژیک این اثر هم زنده باشد و والدین و طرفداران قدیمی اثر را در کنار فرزندان‌شان بنشاند تا تجدید دیداری با قهرمانان دوران کودکی شان داشته باشند. نبرد خیر و شری که در انیمه جدید وجود دارد، آدم را یاد نبرد همیشگی حق بر باطل می اندازد و پیروزی حق را این بار به روشی پوکمونی، طوری که بچه ها دوست دارند، به تصویر می کشد.

بخوانید: نقد و بررسی اولیه انتقام جویان: جنگ ابدیت (Avengers: Infinity Way) *بدون اسپویلر*

مرجع
آلبالو
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن