انیمیشننقد فیلم

«پیتر خرگوشه» داستانی مدرن از ادبیات کلاسیک کودکان است

«بئاتریکس پاتر» از جمله نویسندگان ژانر کودک معاصر است که تا سال ۱۹۲۰ هم کتاب مینوشت و چندسال پس از آن هم دار فانی را وداع گفت. زندگی بئاتریکس همانند بسیاری از نویسندگان کودک دیگر دستمایه ساخت فیلم سینمایی با نام «خانم پاتر» شده که در سال ۲۰۰۶ و با بازی «رنه زلوگر» در نقش او اکران شد. بئاتریکس در طول حیات خود دو سری کتاب محبوب برای کودکان به رشته تحریر در آورد که هر دو پیرامون دنیای حیوانات سخنگو و بامزه شکل میگرفت: «پیتر خرگوشه» و «ناتکین سنجابه» نام این دو سری کتاب بودند که با نقاشیهای بینظیر به سبک خاص خود و داستان جذاب آن توانستند در اوایل دهه نود میلادی دل بچهها را به دست بیاورند.

نقد و بررسی انیمیشن پیتر خرگوشه

شخصیت پیتر خرگوشه چندین بار در آثار مختلف سینمایی و تلویزیونی به نمایش درآمده و از دهه ۶۰ میلادی مورد توجه استودیوهای سازنده فیلم و انیمیشن قرار گرفته. از او در آثار کوتاهی از والت دیزنی و یا سریال شبکه HBO و همچنین انیمیشنهای سریالی متعددی بهرهوری شده که هر یک در زمان خود با اقبال نسبی عمومی مواجه شدند. حالا بعد از گذشت سالها و علاقه دوباره و البته عجیب هالیوودیها به نویسندگان ژانر کودک (در همین چندسال اخیر آثاری از زندگی نویسندههای مری پاپینز و وینی پو وبه اکران در آمده است) پیتر خرگوشه این بار در استودیو انیمیشن سازی سونی دستمایه ساخت یک فیلم سینمایی لایو اکشن قرار گرفته است. پیتر این بار در هیبتی جدید و با سرووضعی طراحی شده با فناوری CGI (کاملا کامپیوتری) مهمان پرده نقرهای سینما شده و آن معصومیت همیشگی داخل کتابهایش را نیز ندارد، بهطوری که صحنههای اولیه فیلم مورد غضب منتقدین و طرفداران قرار گرفته بود. داستان پیتر خرگوشه خاستگاهش از انگلستان است و یک نویسنده اصیل بریتانیایی کتب آن را نوشته، از همین رو این شخصیت و دوستناش هم در کتاب از نزاکت و آداب انگلیسی (که احتمالا معرف حضورتان است) بهره میبرند در صورتی که در فیلم فعلی این آداب رفتاری تا حد زیادی تقلیل یافته و آنها به شخصیتهایی شوخ و شنگ و مدرن تبدیل شدهاند. در ابتدای امر و چند ماه قبل از اکران فیلم، حدس زده میشد این دوری از اصالت سری کتاب مورد توجه قرار نگیرد اما خوشبختانه ورق برگشت و فیلم با استقبال خوبی از مردم روبرو شد و تبدیل به یکی از آثار سودآور سال گشت (فیلم پیتر خرگوشه با بودجهای ۵۰ میلیون دلاری ساخته شد و با فروش ۲۸۴ میلیون دلاری خود توانست شگفتیساز شود.)

  نقد و بررسی انیمیشن پیتر خرگوشه

داستان فیلم روایتگر چند خرگوش و یک سری حیوانات دیگر است که در آبادی کوچکی کنار شهر لندن زندگی میکنند. در این آبادی چندین ویلا هم توسط انسانها ساخته شده و برخی از آنها با باغداری وگذران عمر میکنند. یکی از صاحبان این ویلا که از قضا ویلای بزرگ و باصفایی هم دارد پیرمردیست که با ورود این حیوانات به باغچهاش مشکل دارد و دایما با این خرگوش ها سر جنگ دارد. بعد از اینکه این پیرمرد به طور ناگهانی میمیرد، برادرزاده او در شهر لندن نامهای دریافت میکند که خبر به ارث رسیدن این ویلای بزرگ را به گوشش میرساند، او که به تازگی از کار بیکار شده تصمیم میگیرد به این ویلا برود و با مرمتکاری و تمیزکاری ویلا، آن را به فروش برساند. او در حالی رهسپار این سفر میشود که خبر ندارد بعد از مرگ عمویش، حیوانات به سرکردگی پیتر، عضو بزرگ خانواده خرگوشها (پدر و مادر آنها هر دو از دست رفتهاند) خانه را تصاحب کرده و در آن مشغول به عیش و نوش هستند! با آمدن عموزاده بازی دوباره شروع میشود و تنفر او از حیوانات پیرامون منزل باعث ایجاد یک نبرد بین آنها میشود. البته در این بین خانمی زیبا هم در این شهر کوچک وجود دارد که هم دوست حیوانات است و هم صاحبخانه جدید یک دل نه صد دل عاشق او میشود

داستان پیترخرگوشه اقتباس شده از هیچ از ۲۳ جلد کتاب حول این شخصیت نیست و همانطور که گفته شد یک داستان مدرنتر است، البته اساسا پذیرفتن این موضوع که حیوانات عشقشان میکشد وارد منزلگاه یک انسانی شوند و برای خودشان آنجا جولان دهند کمی برای عقل آدمی سخت است! ولی خب برای قشر سنین پایینتر پذیرفتنی است. کمدی پیترخرگوشه در جزییات ریز و دیالوگهای خندهدار و شخصیتهای بعضا احمق آن گنجانده شده و از نوع کمدی کاملا پاستوریزه و مختص بچههاست. شخصیتهای متعددی در بین حیوانات قصه به جز خرگوشها وجود دارند که هر یک در حضور کوتاه خود بسیار بامزه ظاهر میشوند (خروسی را تصور کنید که از دیدن خورشید در زمان طلوع آفتاب تعجب میکند و کلی غر میزند!) ترکیب انیمیشن و فیلم سینمایی زنده در پیتر خرگوشه با توجه به پیشرفتهای امروزی بسیار بهتر از آثار گذشته این ژانر همچون گارفیلد و اسمارفهاست و بهحق میتوان گفت ساخت این فیلم تا همین چندسال گذشته یا تبدیل به یک مضحکه و یا تبدیل به اثری پیشپاافتاده در این زمینه میشد.

نقد و بررسی انیمیشن پیتر خرگوشه

صحنههای موزیکال در فیلم نه زیاد هستند و نه کم و به صورت گذرا و باز هم با اسانس کمدی حضور دارند که این مساله هوشمندی کارگردان را به دنبال دارد. او از همه عناصری که این روزها کودکان را به وجد آورده یعنی شخصیتهای بامزه، موزیکال بودن، اکشن بامزه، یک داستان عاشقانه سرراست و ساده، کمدیهای اسلپ استیک واستفاده میکند و آنها را ۱۰۰ دقیقه تمام میخکوب فیلم میکند. در این میان او سعی میکند که چند سکانس هم برای جذب بزرگترها در کنار کودکان جای دهد که باید گفت متاسفانه در این زمینه به اندازه آن طرف ترازوی فیلم موفق نمیشود و این زور زدن بیجا خوب از آب در نیامده است.

استودیو انیمیشن سونی از جمله استودیوهای انیمیشنسازی است که هنوز نتوانسته پابهپای شرکتهای بزرگ این صنعت قدم بردارد و آثار عموما متوسطی را روانه سینماها میکند. (سری هتل ترانسلوانیا در این میان یک استثنا به شمار میرود) پیتر خرگوشه هم به همین شکل ساختههای این استودیو پایبند بوده و یک اثر شاهکار نیست ولی گزینه خوبی در ژانر سینمای کودک به شمار میرود و سازندگان آن توانستند از دل یک کتاب کلاسیک کودک، اثری مدرن و امروزی پسند خلق کنند. پیترخرگوشه فیلم نامزد بگیر اسکار ونیست اما شوخیهای سالمی دارد (به جز یک مورد حمله به فردی آلرژی دار که آنقدر سروصدا به پا کرد که عوامل فیلم رسما از ساخت این صحنه معذرت خواهی کردند) که در این روزها کمتر در آثار کمدی پیدا میشود.

بخوانید: ۳۰ انیمیشن جذاب که در سال ۲۰۱۸ اکران خواهند شد !

مرجع
آلبالو
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن