معرفی فیلمنقد فیلم

«پرفسور مارستون و زنان شگفت انگیز» روایت خلق شدن زن شگفت انگیز

بعد از محبوبیت و فروش هنگفت فیلم «زن شگفت انگیز» (Wonder Woman) در تابستان سال گذشته، بعید نبود که فیلمهای بیشتری در مورد این شخصیت ساخته شود و از قضا کارگردان این فیلم اعلام کرد که نسخه دومی هم برای آینده ای نه چندان دور در حال ساخت است. اما نکته جالب ماجرا ساخت فیلمی دیگر پیرامون موضوع زن شگفت انگیز بود، «پرفسور مارستون و زنان شگفت انگیز» فیلمیست که به بررسی زندگی عجیب و غریب و جالب خالق این شخصیت میپردازد یعنی شخص پرفسور مارستون.

نقد و بررسی فیلم پروفسور مارستون و زن های شگفت انگیز

این شخص که یکی ار استادان دانشگاه هاروارد بود جزو معدود نویسندگان داستانهای کامیک بوکی (داستان مصور) در تاریخ هست که از سطح سواد و دانش بسیار بالایی از نظر علمی برخوردار بود (این حرف بدان معنا نیست که اشخاص بزرگ دیگری در این صنعت همچون استنلی و فرانک میلر وبیسواد هستند! ولی باید دانست که هیچ کدام هم به درجه پرفسوری نرسیدهاند.) مارستون در تاریخ در کنار نام شخصیت ابرقهرمان کامیک بوکی خود، زن شگفت انگیز، با عنصر دیگری نیز شناخته میشود: دستگاه دروغسنج. اولین این مدل دستگاهها توسط تلاشهای او و همسر دانشمندش ساخته شد و این امر نشان از دغدغه این دو تن برای رسیدن به حقیقت میدهد. اگر فیلم زن شگفت انگیز را دیده باشید یا لااقل کتابهای آن را خوانده باشید، حتما میدانید که این شخصیت دارای یک طناب طلایی درخشان است که وقتی دور کسی آن را میاندازد، فرد در دام افتاده ناخودآگاه فقط حرف راست میزند و نمیتواند دروغ بگوید. شاید حالا با شنیدن این مقدمه و اختراع پرفسور مارستون، منبع و سرچشمه این طناب جادویی و مشهور سری کامیکبوکهای زن شگفت انگیز را دریافته باشید.

نقد و بررسی فیلم پروفسور مارستون و زن های شگفت انگیز

اما ککمان شهرت پرفسور مارستون خارج از مخلوقاتش (زن شگفت انگیز و دستگاه دروغسنج) به سمت دیگری نشانه میرود که همانا سبک زندگی اوست. او و همسر دانشمندش با نام الیزابت زمانی که مشغول پروژه دروغسنجنشان در دانشگاه بودند از یک دانشجوی زیبارو با نام الیو بایرن که مشتاق به همکاری با آنهاست دعوت بعمل میآورند تا دستیار شخصیشان در طول پروسه ساخت این دستگاه باشد. در واقعیت تاریخی ما میدانیم که بعد از گذشت چند ماه از همکاری سه نفره آنها، رابطهعاشقانهای بین هر سه آنها شکل میگیرد که یا به صورت جداگانه بوده و یا یه مثلث عشقی سه نفره آتشین شکل گرفته است.

نقد و بررسی فیلم پروفسور مارستون و زن های شگفت انگیزبازهم با مراجعه به تاریخ پی میبریم که بعد از درگذشت پرفسور مارستون، الیزابت و الیو تا لحظه مرگ با یکدیگر در زیر یک سقف زندگی کردند و این مساله نسبتا روشن میکند که این دو زن احتمالا رابطه عاشقانه خوبی نیز با یکدیگر داشتهاند از همین رو کارگردان فیلم یعنی «آنجلا رابینسون» نظریه دوم را برای ساخت فیلمش در نظر گرفته و فیلمی فمنیستی تمام عیار (حتی میتوان گفت در مواقعی در این زمینه افراط به وجود آمده) ساخته که در آن اروتیک بیشتر از هر فیلم دیگری، حتی سری ۵۰ طیف خاکستری که این روزها با سبک اروتیک خود شناخته میشود، موج سواری میکند.

نقد و بررسی فیلم پروفسور مارستون و زن های شگفت انگیز

لوک ایوانز در نقش پرفسور مارستون به ایفاگری پرداخته و ربکا هال در نقش الیزابت هنرنمایی میکند، در این بین بازیگر کمتر شناختهشدهبا نام بلا هیتکات با اصلیت استرالیایی و زیبایی مسحورکننده خود کاراکتر الیو را جان بخشیده است. خط روایی فیلمنامه در دو زمان متفاوت میگذرد، یکی بعد از طرد شدن کامیکبوکهای واندرومن و یکی مدتها قبل از ساخته شدن این شخصیت. شخصیت زن شگفت انگیز در سالهای اولیه انتشار خود به وضوح نشانههایی از امیال جنسی و حتی گرایشاتی همچون BDSM را در بر میگرفت و به همین علت توسط کارشناسان کتاب بعد از چند سال انتشار مورد تقبیح قرار گرفت و کودکان سرتاسر دنیا کتابهای او را دسته جمعی میسوزاندند. این ابرقهرمان مونث تاریخ (که فیالواقع میتوان آن را مشهورترین آنها دانست) به مرور زمان از ویژگیهای جنسیاش کم شد و امروزه از حالتهای سکسی خود بیرون آمده و خوشبختانه تاحدی از آن حالت بت جنسی آمریکایی بیرون آمده است. هرچند فیلم جدید ساخته شده اقتباسی از روی کتب این شخصیت کمی تا قسمتی روی اندام واین کاراکتر مانور داد و همین مساله هم تاحدی نگران کننده عنوان شد اما درهرحال چیزی که امروزه از این شخصیت به نمایش در میآید تنها تهمایه این موضوعات اروتیک را در برگرفته و فرسنگها با آشکارنمایی طراحیهای آن در سالهای اولیه انتشار و زمان پرفسور مارستون تفاوت دارد.

نقد و بررسی فیلم پروفسور مارستون و زن های شگفت انگیز

فیلمنامه در اوایل کار کمی لنگ میزند و نمیتواند شخصیتهای خود را درست معرفی کند، تاکید بیش از حد فیلم روی شخصیت لوک ایوانز و نظریهپردازیهای روانشناسانه او مانند تئوری DISC( تسلط، کشش، اطاعت، اجابت) مخاطب عام و حتی خاص را از فیلم و فضای آن دور میسازد. در نیمه دوم فیلم که شخصیتها شناسانده میشوند و میتوان کمی با آنها همذاتپنداری کرد فیلم لنگر شکسته دیگری را با خود حمل میکند. صحنههای دارای تم اروتیسم بیشازحد که البته انصافا در سبک و سیاق خود خوب از آب درآمدهاند ولی مانور دادن بیش از حد روی آنها به فیلمنامه خدشه وارد میکند. بهترین این سکانسها صحنه پوشیدن لباس کاستوم (لباسهای زیر خاص زنانه) شخصیت زن شگفت انگیز توسط الیو و طنابپیچی اوست که در قالب چند دقیقه نفسگیر، نحوه شکلگیری طراحی این کاراکتر را به مخاطب نشان میدهد، البته بیش از هفتاد درصد فیلم بر پایه حدسیات و گمانهایی از تاریخ است و هیچکدام را نمیتوان مورد قطعیت دانست. نحوه فیلمبرداری و تدوین فیلم در این صحنهها به طور محسوسی بهتر از دیگر سکانسهای فیلم است و کارگردان به خوبی توانسته از پس آنها بربیاید ولی همانطور که گفته شد کاش کمی در این ماجرا کمتر وارد میشد تا پیامهای روانشناسانه و سیاسی فیلم بیشتر دیده شود.

نقد و بررسی فیلم پروفسور مارستون و زن های شگفت انگیز

لوک ایوانز در برابر دو بازیگر زن فیلم به غایت کم میآورد و گزینه مناسبی برای انتخاب این شخصیت نیست اما از آنسو هر دو بازیگر زن فیلم در حد کاندید شدن برای جوایز سینمایی میدرخشند و در نقشهای خود ستودنی ظاهر میشوند.

نقد و بررسی فیلم پروفسور مارستون و زن های شگفت انگیز

فیلم پرفسور مارستون و زنان شگفت انگیز نشان میدهد که این روانشناس آمریکایی چطور از دل دو معشوقه خود (الیو هیچگاه به عنوان زن رسمی دوم پرفسور شناخته نشد و همیشه همخانه آنها بود) الیزابت (نماد آتشین، جنگجو و وفادار) و الیو (نماد آرامش محض و زیبایی) شخصیت زن شگفت انگیز را درآورده و خط سیر تاریخ سرکوب فمنیست و انقلاب جنسی آمریکا را نیز در لابهلای سکانسهای خود نشان میدهد و هرچند گاهی مواقع به اصطلاح به جاده خاکی میزند ولی در کل بیوگرافی زندگی یکی از عجیبترین روانشناسان و لایفاستایل عجیبتر او را نشان میدهد و در پرداخت به این مساله موفقیت آمیز عمل کرده است.

بخوانید: نقد و بررسی فیلم های جشنواره فجر

مرجع
آلبالو
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن