معرفی فیلمنقد فیلم

نقد و بررسی فیلم “رودخانه ی مرموز”(Mystic River): نابخشوده ی تباهی

کلینت ایستوود بازیگر و کارگردان شهیر آمریکایی پس از گذراندن دوره ی طلایی هنرپیشگی اش، قدم به مدیوم کارگردانی گذاشت و فیلمهایی بسیار تاثیر گذار در بدنه ی هالیوود آفرید. آثاری که به زندگی ها و چالش های فردی و جمعی انسان های غربی می پردازد و اساسا در لحظه ی نهایی باید دست به انتخاب بزنند.

نقد و بررسی فیلم رودخانه ی مرموز - Mystic River

در کارنامه ی پر فراز و نشیب ایستوود، رودخانه ی مرموز یکی از کارآمدترین و بهترین آثار او محسوب می شود. فیلمی که در ۷۶ امین دوره ی آکادمی اسکار موفق به دریافت اسکار بهترین نقش اول مرد برای شون پن و اسکار بهترین نقش مکمل مرد برای تیم رابینز شد. فیلم داستان سه دوست قدیمی را روایت می کند که پس از گذشت سالها وارد چالش و بحران ارتباطی می شوند و در این بین خیر و شر، میانشان حکمی انسانی می نماید. دیو بویل (تیم رابینز) که در دوران کودکی در جلوی دیدگان دو دست دیگرش: جیمی مارکوم (شون پن) و شون دوین (کوین بیکن) توسط دو مرد متجاوز دزدیده شده و به او تعرض جنسی می گردد. این اتفاق در زندگی بویل باعث بروز بیماری افسردگی و ضربه ی شدید روحی روانی می شود. حال در این بین ناگهان دختر جیمی مارکوم که یک نیمچه پدرخوانده ی مافیایی است گمشده و رفته رفته اهالی محل به رفتارهای عجیب بویل شک کرده اند تا اینکه در اعترافی دروغین در پس ترس و ارعاب، دیو بویل می گوید که او دختر دوست چندساله اش را دزدیده و به او تجاوز کرده است.

نقد و بررسی فیلم رودخانه ی مرموز - Mystic River

رودخانه ی مرموز در مورد گسست های اخلاقی و بیگانگی روابط انسانی در جامعه ی آمریکاست. جامعه ای که خود را الگوی جهان معرفی نموده و یک آرمانشهر برای مردم دنیا تلقی می گردد. ایستوود در این اثرش در پس ایجاد فضایی دراماتیک و پر تنش، به بحران های اجتماعی ورود کرده و به یک ضربه ی روحی و روانی از بدو کودکی پرداخته تا اینکه به بلوغی اخته شده می رسد. دیو بویل نماینده ی قربانیان جنسی و اجتماعی جامعه ی چند طبقه ی آمریکایی است که سالهاست شعار آزادی سر می دهد. با اینکه ایستوود از منظر سیاسی یک آمریکایی وطن پرست و گاها تندروست، اما در نقد اجتماعی حقیقت ها را کتمان نمی کند. اما این قربانی بی گناه به عنوان یک فرد در میان اجتماع، گویی تبدیل به یک نابخشوده ی پراتیک شده و باید تاوان جرمی را بدهد که در کودکی یک انسان بیمار سرش آورده است.

بخوانید: ۳۵ فیلم جنایی-معمایی تاریخ

نقد و بررسی فیلم رودخانه ی مرموز - Mystic River

در طول فیلم نوع برخوردهای اطرافیان با او و بازی درخشان تیم رابینز که کاراکتری هیستریکی را می آفریند، گویی همه چیز را به سمتی می برد که فاجعه باید رخ دهد. در قطب دیگر، مارکوم با روحیه و سبک زندگی اش درست در نقطه ی مقابل پرسناژ متزلزل و ضعیف بویل می ایستد و در این ما بین، شون دوین یک کنتراست و تقارن بین ساحت شخصیت ها می سازد. نوع شخصیت پردازی و سوار کردن کاراکترها به همراه پیرنگ بر روی طول موج درام، یک بسامد فرمیک برای مخاطب می سازد تا جایی که بتواند حس سمپاتیک را در بهترین حالتش انتقال دهد. نکته ی بارز ساختمان رودخانه ی مرموز اینجاست که ایستوود از پرسناژهایی تک خطی و تماما آنتاگونیست و پروتاگونیست به سبک سینمای کلاسیک بهره نمی برد بلکه نوع معرفی و ساخت ساحت شخصیت ها مانند سینمای مدرن، دوگانه و خاکستری است. در طول فیلم مارکوم و دوین برای تماشاگر هم ملموس و مثبت هستند و هم حس آنتی پاتیک را بر می انگیزند، بخصوص زمانی که. بی گناهی بویل فاش می شود.

نقد و بررسی فیلم رودخانه ی مرموز - Mystic River

ایجاد بحران و چالش های فردی به صورت کرار در عمق پیرنگ و سیر درام به نوعی تئوریزه شده که در پرده های مختلف داستان، با یک چکش درام مواجهه می شویم. قسمت نخست زمانی که جسد دختر بی گناه را پیدا می کنند و دوربین بر روی شخصیت و زندگی بویل فوکوس کرده و با دوگانگی و حالات روانپریشش آشنا شده تا جایی که حتی مخاطب را به شک می اندازد که شاید یک قربانی جنسی هم اکنون به یک شکارچی جنسی تبدیل شده است. فراز کوبنده ی دیگر در پرده ی بعدی فیلم است، زمانی که بی گناهی بویل فاش شده و حال مارکوم نقش یک قاتل گناهکار را ایفا می کند.

در کلام آخر رودخانه ی مرموز یک اثر دراماتیک است که به بحران های انسانی در بغرنج ترین زمان ها می پردازد. بن بست های اخلاقی و فروپاشی انسانیت در پس تعصب و خشم.

نام:رودخانه ی مرموز (Mystic River)(2003)

کارگردان: کلینت ایستوود

امتیاز: ۱۰ / ۷

بخوانید: نقد و بررسی فیلم شرلوک نومز (Sherlock Gnomes) – ضعیف‌ترین دنباله های انیمیشنی سال 

مرجع
آلبالو
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن