معرفی فیلمنقد فیلم

فیلم Unsane «مجنون» تجربه جدیدی در فیلمبرداری سینمای دنیاست

دیوانه از قفس پرید

استیون سودربرگ با آن کارگردانی که سال‌ها پیش برنده جوان‌ترین نخل طلای جشنواره کن شد و جایزه اسکار را هم در ضمن از آن خود کرده، کمی فاصله گرفته اما هنوز هم امضای خاص خودش پای فیلم‌هایی که می‌سازد نمایان است. سودربرگ شجاعت و ریسک پذیری بالایی در هالیوود از خود نشان داده و به هر ژانر و سبکی که فکر کنید، سرک کشیده است. او در کنار کارگردانی اش، فیلمبردار قهاری هم هست و در بسیاری از پروژه‌های سینمایی صرفا به عنوان فیلمبردار حضور داشته است که ترجیح می‌دهد نام اصلی‌اش در آنها به عنوان سینماتوگراف اثر به چشم نخورد.

نقد و بررسی فیلم Unsane - فیلم مجنون - فیلم دیوانه

استیون سودربرگ بعد از سری یاران اوشن کمتر به دنبال سینمای گیشه بوده و بیشتر پی دغدغه شخصیاش از سینما افتاده است. او در این راه تجریبات جدید زیادی کسب کرده که بعضی از آنها با هجوم انتقادات هم روبرو بودند. به عنوان مثال او به ساشا گری، بازیگر فیلمهای مستهجن اعتماد کرد و او را نقش اصلی فیلم خود Girlfriend Experience قرار داد و با همین کار قواعد بازی را در هم شکست. او نشان داده حاضر است تا چه حد برای آثارش پیش برود و هیچ ابایی از حرف و احادیث اهل سینما هم نداشته باشد، پس برای همین تصمیم میگیرد آخرین فیلمش با نام Unsane (دیوانه) را تماما با دوربین آیفون ۷ پلاس فیلمبرداری کند.

هرچند این اولین بار نیست که یک فیلم تماما با گوشی فیلمبردای می‌شود ولی می‌توان گفت لااقل از منظر فیلمبرداری و از جایگاه کیفیت بصری، بهترینشان است. سودربرگ خودش فیلمبرداری کار را بر عهده گرفته و با سه آیفون و سه لنز مختلف مختص آنها، نماهایی خلق می‌کند که آدم باورش نمی‌شود تمام آنها با گوشی موبایل است.

نقد و بررسی فیلم Unsane - فیلم مجنون - فیلم دیوانه

فیلم Unsane یک تریلر روانشناختی به حساب میآید که گاهی به آن برچسب ترسناک هم میزنند. از نظر من سودربرگ به هیچ وجه قصد ارائه عنصر ترس را در فیلم خود نداشته و برداشت او از Unsane در همان تریلر روانشناسانه شکل میگیرد. زنی به نام ساویر ولنتینی (با بازی کلر فوی) احساس افسردگی میکند و معتقد است شخصی به نام دیوید او را دائما تعقیب میکند. او از مزاحمتهای این فرد عاصی میشود و بعد از شکایت از او و حکمی که دادگاه برای دیوید من باب دور بودن از این زن میبرد، فکر میکند که زندگیآرامتری دارد. ساویر دوست و آشنای چندان زیادی ندارد و بعد از مرگ پدرش شخصیتی دمدمی مزاج پیدا کرده که صرفا با مادرش (با بازی جونو تمپل) ارتباط کوتاه روزانهای دارد.

ساویر بعد از مراجعه به یکی از مراکز روان درمانی و گفتگو با یک روانشناس، زمانی میخواهد برای نوبت دیگری وقت بگیرد متوجه میشود که ناخواسته برگهای امضا کرده که در آن رضایت داده ۲۴ ساعت در این آسایشگاه روانی بستری شود. مقاومت او فایدهای ندارد و این شب تا صبح در کنار بیماران روانی و جنسی بودن او را آزار میدهد به حدی که باعث میشود کمی از کنترل خارج شود. این اتفاقات دست به دست هم میدهد تا دکتر او یک هفته دیگر را هم برای او تجویز کند و اینجاست که ساویر متوجه میشود، دیوید هم در بیمارستان حضور دارد

کلر فوی (که از سریال Crown تبدیل به ستاره شده) در فیلم Unsane ثابت میکند که فقط نقشش در قالب ملکه سریال را بلد نیست و از پایه یک بازیگر عالیست. او فیلم را به دوش میکشد و چنان در نقش زنی آشفته و گیر کرده در یک دیوانه خانه را بازی میکند که همیشه باور پذیر است. او آتش این فیلم است و در تک تک سکانسها میسوزد و در کنارش جی فاراه در نقش نیت، یکی دیگر از بیماران این تیمارستان، نقش خنک کننده را در صحنهها ایفا میکند. بازی این دو در کنار هم به یک شیمی عالی بدل میشود و تب و تاب کلر فوی و بازی روان و آهسته اما قدرتمند فاراه ترکیب عالی را خلق میکند که با فیلمبرداری استادانه سودربرگ اوج پیدا میکنند.

نقد و بررسی فیلم Unsane - فیلم مجنون - فیلم دیوانه

انتخاب دوربین آیفون برای چنین فیلمی انتخابی درست بوده و نماهای نزدیکی که از چهره درمانده ساویر در طول فیلم میبینیم، گواه این ادعاست. نمیتوانم هضم کنم که سودربرگ چطور برخی نماها را با آیفون گرفته و هیچ دخل و تصرفی در آنها با وسایل دیگر فیلمبرداری مرسوم نداده اما همین را میدانم که اینکار باعث شده تا نقطه ضعفهای فیلم Unsane کمتر دیده شود و به آن مانند یک تجربه ناب در سینما و درسی برای آینده فیلمبرداری نگریسته شود.

فیلم Unsane میتوانست از شخصیتهای فرعی بهتری استفاده کند (جونو تمپل در حضور کوتاهش عالیست و نپرداختن به شخصیت او کم لطفی سودربرگ است) ولی بیشتر سعی دارد تا به آثار کلاسیک تریلرروانشناسی وفادار بماند. فیلمنامه با اینکه حفرههای کوچکی در خود دارد اما ریتم خود را حفظ میکند و اگر گاهی روی اعصابتان میرود، دقیقا میخواهد به هدفش برسد!

فیلم Unsane سودربرگی را نشانمان میدهد که فیلمسازی شخصیاش را انجام داده و حضور افتخاری مت دیمون در نقشی چند دقیقهای ثابت میکند که بازیگران بزرگ برای او چقدر ارزش قائل هستند. او با اینکه سالهای افولی را در چند سال اخیر تجربه کرده اما با Unsane جنون فیلمسازی و ریسک گزیدن خاص خودش را بار دیگر به رخ میکشد.

بخوانید: ۱۲ فیلم جذاب که در تابستان امسال اکران خواهند شد

مرجع
آلبالو
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن