معرفی فیلمنقد فیلم

نقد و بررسی فیلم لورا (Laura): غرامت مضاعف

لورا اثر کلاسیک فیلمساز اتریشی – مجارستانی، اتو پرمینچر در ژانر معمایی – جنایی یکی از شاخص ترین فیلمهاست. پرمینچر که استاد تئاتر بود پس از ورود به صنعت فیلمسازی هالیوود، چند اثر پر مایه ی کلاسیک با فرم منسجم آفرید که تا به امروز می توان مورد بازبینی قرار داد.

نقد و بررسی فیلم لورا - Laura

در این بین، لورا فیلم مورد علاقه ی کارگردانش با انسجام و استحکام فرم به نمایش در می آید. فیلمی که قصه ای سر راست با درامی متناوب را روایت کرده و مخاطب تا به آخر جذب ریتم و ضرباهنگ تصویر می شود. لورا دختر جوان زیبایی است که در پرده ی نخست با معمای قتلش، دوستانش به همراه یک کارآگاه سمج به دنبال قاتل می گردند. روند پیشبرد درام و روایت جنبه های مختلف پیرنگ به صورتی است که در همان ابتدا مخاطب به درون بحران و شروع تعلیق پرتاب شده و سپس در میانه ی اثر، فیلمساز با تغییر ضرباهنگ و ریتم با به کارگیری هوشمندانه از موتیف فلاش بک، سیر درام را تغییر می دهد و تماشاگر با یک حس دوگانه در شناخت آنتاگونیست و پروتاگونیست ها مواجهه می شود.

نقد و بررسی فیلم لورا - Laura

سبک ساخت ساحت پرسناژ توسط این استاد تئاتر که در میزانسن های درخشانش مستتر است، یکی از تمهیدات جسورانه و نو در ساختار آن زمان سینمای استدیویی هالیوود بود. پر مینچر با به نمایش گذاشتن پرسناژهای دو گانه در پرده ی اول، شخصیت ها را در پس درام معمایی اش فریز می کند. شخصیت کلیفتون وب در نقش والدو به زیبایی در فرم به بیننده معرفی می شود. یک نویسنده ی تنها، وسواسی، عبوث و بداخلاق که دل به گرو لورا دارد و در مقابل او کاراکتر شلبی کارپنتر (وینسنت پرایس) در نقش یک عاشق سینه چاک اما دو رو و مرموز، یک توازی دراماتیک بین خود و والدو ایجاد نموده و در نهایت در این میان کارآگاه مکفرسون (دانا اندرسون) این رابطه را به تلرانس می رساند. پس از آشنایی مخاطب با کاراکترها پیرنگ فیلم با استفاده از موتیف فلش بک برای آشناپنداری لورا (جین تیرنی) به گذشته پل می زند.

نقد و بررسی فیلم لورا - Laura

دختری معصوم و زیبا که توسط والدو به ژورنالیسم ورود کرده و به شخصیتی موفق در این عرصه نایل شده است این پله های ترقی و از همه مهمتر شهرت زیبایی لورا، موجب حسادت و وحشت والدو برای از دست دادن معشوقه اش شده که همین امر اولین پارامتر را به معنی مضنون بودن والدو برای مخاطب با زبان فرم می سازد. پرمینچر با استادی در میزانسن های جمع و جور و تئاتری اش، کاری با پرسناژها می کند که ما آنها را از نزدیک لمس می کنیم. حسی که از پس آن، کاراکترها برای ما ساخته می شوند. سپس در قسمت دوم روایت، فیلمساز چنان فضاسازی ای می کند که تمام تصورات تماشاگر نسبت به آدمها مخدوش می شود. پس از فاش شدن اینکه لورا زنده است و یک فرد بی گناه دیگر به صورت اشتباهی به جای او به قتل رسیده، حتی خود لورا هم اکنون در مذان اتهام قرار می گیرد. ساخت اتمسفر معمایی و تغییر جهت به این روش در فرم کار بسیار سختی است آن هم در بدنه ی نظام استدیویی هالیوود که سخت ترین قواعد فیلمسازی را دارد. اما پرمینچر اروپایی با جسارت و نبوغ این کار را انجام داده و فیلمبردار تکنیکی اش، جوزف لشلی با ثبت میزانسن ها و نماهای ثابت یک فرآیند منسجم را خلق می کند تا جایی که برای این فیلم اسکار بهترین فیلمبرداری را از آن خود می نماید.

نقد و بررسی فیلم لورا - Laura

لورا در ژانر معمایی – جنایی با اختلاط درام و ملودرام عاشقانه با چاشنی جنایت، یک اثر پر تنش با ضرباهنگ مناسب و هدف دار خلق کرده و مخاطبش را تا آخرین لحظه سرگرم می کند. در پایان وقتی والدو به عنوان قاتل اصلی شناخته می شود او با تاوان دادن غرامتی مضاعف از عشق و حسادت و تعصب، قربانی انگیخته های افسار گسیخته ی خود می گردد و در پلان آخر ما جسد او را نمی بینیم و دوربین به او پشت می کند.

 نام فیلم: لورا (Laura)(1944)

کارگردان: اتو پرمینچر

امتیاز: ۱۰ / ۷

نقد فیلم سکوت بره ها (Silence of The Lambs)

مرجع
آلبالو
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن