نقد فیلم

نقد و بررسی فیلم “و سپس هیچکدام باقی نماندند”

و سپس هیچکدام باقی نماندند (And then there were none)(1945): و آنگاه دیگر هیچ

آگاتا کریستی بزرگترین نویسنده ی رمان های جنایی – معمایی ادبیات در مجموعه آثار خود داستانی با عنوان و سپس هیچکدام باقی نماندند یا و آنگاه دیگر هیچدارد که به زعم نگارنده و بیشتر منتقدین ادبیات در کنار قتل در قطار سریع السیر شرقبهترین و درخشان ترین رمان جنایی اوست. کریستی در مورد این اثر می گوید: “این رمان، پیچیده ترین قصه ای است که تا به حال با آن دست و پنجه نرم کرده ام. این اثر نیازمند تکنیکی دشوار و برای من بسیار چالش برانگیز بود. من از نوشتن آن بسیار لذت بردم و امیدوارم این رمان بتواند رضایت سختگیرترین خوانندگان را جلب نماید“. حال در سال ۱۹۴۵ رنه کلر فیلمساز بزرگ فرانسوی که در سبک های ساختار شکن سینما اعم از امپرسیونیسم فرانسه در دهه ی ۱۹۲۰″ و رئالیسم شاعرانهفعالیت های هنری داشته است، با ساخت اثر و سپس هیچکدام باقی نماندندکه محصول کشور انگلستان بود، به ژانر جنایی – معمایی ورود نمود. کلر در این فیلم بسیار به منبع اقتباسی اش وفادار بوده و تصویر سازی اش با سبک مولف خود، اتمسفری نوآر گون و شبه هیچکاکی را خلق نموده است. فیلم همچون قصه ی کتاب برگرفته شده از یک قطعه شعر محلی می باشد.

۱۰ سرخپوست کوچک در جزیره ای حضور داشتند. سرخپوستها رفتند شام بخورند و یکی از آنها مرد.

۹ سرخپوست کوچک باقی ماند. سرخپوست ها تا دیروقت بیدار ماندند و یکی از آنها در خواب مرد.

۸ سرخپوست کوچک باقی ماند. سرخپوست ها در فضای آزاد قدم می زدند که یکی از آنها گم شد.

۷ سرخپوست کوچک باقی ماند. سرخپوست ها در حال بریدن چوب بودند که یکی از آنها بریده شد.

۶ سرخپوست کوچک باقی ماند. سرخپوست ها با کندوی زنبور بازی می کردند که زنبور یکی از آنها را نیش زد و مرد

۵ سرخپوست کوچک باقی ماند. سرخپوست ها درگیر قانون شدند و یکی از آنها به دردسر افتاد و مرد

۴ سرخپوست کوچک باقی ماند. سرخپوست ها به سمت دریا رفتند و یکی از آنها را نهنگ خورد.

۳ سرخپوست کوچک باقی ماند. سرخپوست ها به سمت جنگل رفتند و یکی از آنها را خرس خورد.

۲ سرخپوست کوچک باقی ماند. سرخ پوست ها رفتند حمام آفتاب بگیرند که یکی از آنها سوخت.

۱ سرخپوست باقی ماند. وی تنها بود و از درختی به دار آویخته شد و سپس هیچکس نبود.

نقد و بررسی فیلم و سپس هیچکدام باقی نماندند - And then there were none

بر اساس همین قطعه شعر پیرنگ فیلم کلید می خورد. ۵ مسافر مرد به همراه دو زن با قایقی به جزیره ای مرموز و کوچک می روند. آنها یکدیگر را نمی شناسند و نقطه ی اشتراکشان میزبانی بنام آقای اون (owen) که بوسیله ی نامه تک تک مهمانان را به جزیره دعوت کرده است. پیشخدمت مرد و زن هم در کنار آن هشت نفر، پازل بازی را تکمیل می کنند. این افراد در زندگی خصوصی شان مرتکب جنایت هایی شده اند که از دست عدالت توانسته اند بگریزند. از ابتدای فیلم کارگردان با ترسیم فضایی تاریک و محزون با کنتراست نورهایی زننده و کدر به سبک امپرسیونیست های فرانسوی، درام و حسی مضاعف از تردید و ترس را به اثر تزریق می کند. ما در طول فیلم حتی نمایی لانگ شات از جزیره هم نمی بینیم چون کلر نمی خواهد در پس زمینه ی میزانسن هایش، منظره ای چشم نواز از کوه و دریا و ساحل نشان دهد، بلکه انزوای خانه ی اشرافی و کهنگی در و دیوارش، باید میان رابطه ها یک فاصله بیندازد. در همان ابتدا با دیالوگ های کاراکترها و به روش معرفی به وسیله ی دیگریبا تک تک آدمها آشنا می شویم. روایت اثر همینطور در هاله ای از ابهام و گنگی میزبان مرموز، در شب وارد بحران و اساسا سوسپانس می شود. صفحه ی گرامافون بوسیله مستخدم که قبلا از ارباب خانه آقای اون دستور داشت که از این صفحه برای مهمامانان استفاده کند، به صدا در می آید و به جای موسیقی، هویت اصلی افراد با راز جنایت هایشان بر ملا می گردد.

ژنرال مکندریک: به دلیل علاقه به زنی شوهر وی را به قتل رساند

امیلی برنت: باعث مرگ برادرزاده ی خود گشت

دکتر ادوارد آرمسترانگ: به دلیل الکلی بودن او خانم مری کلیز در حین جراحی کشته شد

پرنس نیکیتا استارلوف: متهم به قتل لوسی و فرد مارلو

ورا کلایتون: متهم به قتل شوهر خواهرش، ریچارد بارتلی

قاضی فرانسیس کینکانون: متهم به صادر نمودن حکم اعدام یک فرد بی گناه بنام ادوارد سیتون

فیلیپ لومبارد: متهم به قتل ۲۱ نفر سیاهپوست از یک قبیله ی آفریقایی

ویلیام بلور: با شهادت دروغ باعث اعدام فردی بیگناه بنام جیمز لاندور شد

توماس و اتل راجرز (زن و مرد مستخدم): متهم به قتل ارباب خود خانم جنیفر برادی

نقد و بررسی فیلم و سپس هیچکدام باقی نماندند - And then there were none

با معرفی کاراکترها چالش اثر که اجرای عدالت توسط میزبان می باشد، استارت می خورد و در اینجا کلر با به وجود آوردن سوسپانس یا همان تعلیق معروف هیچکاکی، مخاطب را درگیر معما و جنایت می کند. از آنجایی که در معنای سوسپانس تعریف می شود، مخاطب با شنیدن شعر ۱۰ سرخپوست کوچک و مرگ اولین قربانی نیکیتا استارلوفمی تواند به راحتی حدس بزند که جریان قتل ها بر اساس جزئیات شعر مزبور است و با دانستن این موضوع، حال تماشاگر در تعلیق اتفاق و درام همراه می شود.

اما فیلم و سپس هیچکدام باقی نماندنددر جزئیاتش دارای ضعف های نمایشی است. برای مثال دوربین تصویر مقتولین را به نمایش نمی گذارد و در بطن یک اثر جنایی – معمایی به طور الکنی، سکانس های قتلش به خوبی دراماتیزه نمی شود. در برخی از پلان ها بازی بازیگران ضعیف جلوه نموده و اصولا ضرباهنگ را از نفس می اندازد. اما در کنار این ضعف ها، رنه کلر در فرم اثرش پلان های اعجاب انگیز و خوبی هم ثبت می نماید. مانند سوپر ایمپوزهای پیاپی در نماهای دیدزنی افراد از سوراخ کلید درب ها یا اشارات کنایه ای به صورت اینسرت هایی از مجسمه های سرخپوستان

شاید فیلم و سپس هیچکدام باقی نماندنددارای ضعف های نمایشی و دراماتیک باشد اما به خوبی توانسته رمان مشهور آگاتا کریستی را به تصویر بکشد و به یکی از فیلمهای ماندگار ژانر جنایی – معمایی تبدیل شود.

نام: و سپس هیچکدام باقی نماندند (and then there were none)(1945)

کارگردان: رنه کلر

امتیاز: ۱۰ / ۶

بخوانید: نقد و بررسی فیلم فارنهایت ۴۵۱ 

مرجع
آلبالو
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن