معرفی فیلمنقد فیلم

نقد و بررسی فیلم از جهنم (From Hell)؛ دغدغه مدار سطحی

برادران هیوز فیلمسازان جوان آمریکایی که مشهور به کارگردانان مذهبی هالیوود هستند همچون هنرمندان دیگر صنعت فیلمسازی که به صورت برادرانه فعالیت دارند، در این مدیوم تا حدودی موفق عمل نموده اند. این دو به مانند: برادران تاویانی، برادران کوهن، برادران واچوفسکی (که اینک تغییر جنسیت داده اند و خواهران واچوفسکی هستند)، برادران داردن، با تعاملی دو سویه در کنار هم دست به خلق درام های نمایشی می زنند. “از جهنم” اثری در ژانر جنایی – معمایی با پیگیری درامی پلیسی و اتمسفری گوتیک وار در عصر ظهور مدرنیسم انگلیسی است. فیلم روایت کننده ی قتل های زنجیره ای توسط یک قاتل مرموز بوده که یک کارآگاه به سبک شرلوک هلمز بنام فردریک آبرلاین (جانی دپ) به دنبال اوست. فضا و اتمسفری که توسط فیلمساز برای مخاطب از ابتدا ترسیم می شود، شهر تاریک و کثیف و مه آلود لندن در اواسط قرن نوزدهم است که این مولفه به خوبی به موتیف آشناپنداری رسیده و شخصیت ها مواضع شان خط کشی می گردد.

   نقد و بررسی فیلم از جهنم با بازی جانی دپ - From Hell
آبرلاین در فیلم از جهنم یک پلیس افسرده و تنهاست که پس از فوت همسرش به دامان تریاک پناه برده و در شیره کش خانه های زیرزمینی لندن گذران زندگی می کند. در این بین ما با زندگی فاحشه های شهر که در فقر دست و پا می زنند آشنا می شویم تا اینکه نخستین گره افکنی درام در دل پیرنگ با قتل یکی از این زنان رخ می دهد. به مثابه ی همین اتفاق به صورت منطقی پای کارآگاه باهوش ما به قصه باز شده تا معمای عجیب قتل های مخوف در کوچه های خلوت و تاریک شهر را حل نماید. “از جهنم” اساسا از همان ابتدا ادعای زیادی برای نمایش یک اثر پر سر و صدا و بحث برانگیز را ندارد، با اینکه مضمون اتخاذ شده یکی از جنجالی ترین و مبهم ترین تم های پیچیده ی تاریخ سینماست که تا به امروز در چرخه ی این هنر به دلایل مختلفی به آن پرداخت نشده است. فیلم با پیشبرد درامش بیشتر سعی دارد که یک اثر دراماتیک بدون دردسر را جلو ببرد با اینکه نوع تم فیلمنامه اش خواه ناخواه نظرها را به خود جلب می کند. اصولا مشکل اول “از درون جهنم” از همینجا کلید می خورد. چون موضع اش با موضع مضمونش روشن نبوده و با پرداختی سرسری می خواهد از کنار آن برای خود اصطلاحا طرف جنایی و نهایتا یک موتیف سرگرم کننده را ببندد. فراماسونری یا انجمن های مخفی در ظاهر هسته ی مرکزی درام اثر می باشد که انگیزه ی آنتاگونیست ماجرا باید حول آن شکل بگیرد اما فیلمساز به صورت عکس، این چرخه را دنبال نکرده و از ابهامات دلایل قاتل در سایه، نهیبی کوچک و گذرا به این تشکل مرموز تاریخی می زند. دکتر ویلیام گول (یان هولم) پزشک مخصوص دربار انگلستان برای فاش نشدن رابطه ی مخفیانه ی شاهزاده انگلستان با یک فاحشه، دست به قتل یک یک شاهدین و فاحشه های دیگری که از این رابطه باخبرند می زند و به صورت تشریفات و اسلوب مذهبی در ایدئولوژی مخوف فراماسونری آنها را به قتل می رساند. حال مخاطب در طول مدت زمان فیلم با جنازه های بی جان مثله شده ای رو برو گشته که تا به آخر هم به درستی در منطق درام توضیح داده نمی شوند که چرا اینگونه کشته می گردند و در آخر یک خطابه ی کوچک از طرف دکتر گول همه چیز در ابهام، جمع بندی می شود.

کنش ها و واکنش های نیمه ترسناک در پس کوچه ها و میزانسن های تاریک فیلمساز، تنها موتیف دراماتورلژی او بوده که در انتها به طور سیستماتیک بنا بر فرمول هالیوودیسم تن به سانتی مانتالیسم و رابطه ی عاشقانه ی دو محور اصلی فیلم داده و در پایان به شکل بانمکی حتی تشکل های فرماسونری که تمام نخبه ها و سران مملکتی را در خود هضم کرده، تبرئه گشته و از درون دست به اصلاح ساختاری می زنند. اینکه ماسونری چیست و عملکرد و افکار بعضا مخوف و پنهانی شان چه کاربردی در جامعه و قدرت دارد، یک حث فرامتنی می باشد اما در فیلم چون یکی از محورهای اصلی درام و موتیف های فرمیک بوده، باید برای مخاطب به آشناپنداری برسد. اما این موضوع تا به آخر برای بیننده یک علامت سئوال است که این تشکل زیرزمینی (که به طور بامزه ای برای اینکه زیاد به آی کیوی مخاطب فشار نیاد واقعا آنها را در زیر زمین نشان می دهد) در حقیقت چه چیزی است که همه ی مسئولین و افراد بالارتبه ی حکومت در آن حضور دارند. گویی فیلمسازان ما این قسمت را به عهده ی خود مخاطب سپرده تا از بیرون اطلاعات خود را تکمیل نمایند و از سوی دیگری به شدت در برخورد با این گروه محافظه کار و منفعل عمل می کنند.

نقد و بررسی فیلم از جهنم با بازی جانی دپ - From Hell
در پایان می توان گفت که “از جهنم” یک اثر نسبتا سرگرم کننده ای است که ضعف های ساختاری در درام پردلزی و تعیین موقعیت افراد و بخصوص تشکل های جمعی دارد که در نتیجه گیری به انسجام ختم نشده و با انفعال همه چیز را سرهم بندی می کند. ای کاش برادران هیوز در دل تم معمایی – جنایی شان با درام، این گروه مرموز تاریخی را تا حدی به پاتولوژیست می رساند و با شهامت به آسیب شناسی افکار عجیب این تشکل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اعتقاداتی می پرداختند و این تابوی پرداخت به فراماسونری در سینما را می شکستند. فراماسونری و تحلیل آن یکی از بحث برانگیزترین مسائلی است که می تواند بار دراماتیک عجیبی را در سینما ایجاد نماید اما در دل هالیوود امروز که سالهاست شعار آزادی بیان می دهد، هنوز این فرقه در کنار صهیونیسم یکی از خطوط قرمز سینمایی در جهان محسوب می شود.

 

نام: از جهنم (from hell)(2001)
کارگردان: برادران هیوز
امتیاز: ۱۰ / ۳

 

بخوانید: نقد و بررسی فیلم مرد مورچه‌ای و زنبورک:‌ بدون اسپویلر‌!

مرجع
آلبالو
تگ

نظر شما چیست؟

avatar
  عضویت  
اشاره به موضوع
بستن
بستن